TOP
amerikan cilt: tutkal yapıştırmalı ciltleme

Amerikan Cilt: Tutkal Yapıştırmalı Ciltleme

Basılı materyal oluşturmanın pek çok aşaması vardır ve bunlar ortaya çıkarılması hedeflenen ürüne göre değişiklik gösterir. Özellikle ciltlemeye azami önem gösterilmeli, daha baskıya alınmadan hangi ciltleme türünün kullanılacağı, veriminin nasıl olacağı netleştirilmelidir. Bunun nedeni pek çok farklı ciltleme türünün olması ve her birisinin özelliklerinin farklılık göstermesidir. Bu yüzden de her üründe her ciltleme türü aynı başarıyı gösteremeyebilir.

Amerikan cilt en fazla tercih edilen ciltleme türlerinden birisidir ve firmamız tarafından en modern makinelerle başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yazımızda Amerikan cilt nedir, nasıl yapılır, avantajları nelerdir gibi bütün soruların cevaplarına yer veriyoruz.

Amerikan Cilt Nedir?

Amerikan cilt baskı tutkal kullanılarak yapılan ciltlemelerden birisidir. Uygulamada formalar makinelere alınır ve dört bir tarafı kesilir. Bunun için standart ölçüler ya da basımı istenen ölçüler ayarlanabilir. Oluşturulması istenen ürünün boyutları her ne ise ona göre ölçüler belirlenir.

Ölçülere göre formalar kesildikten sonra sırt bölgesine tutkal sürülür. Tutkal sayesinde formalar birbirlerine yapışırlar. İsteğe göre sırt bölgesine tutkal sürüldükten sonra çeşitli kalınlıklarda tülbent benzeri bezler ya da teller yapıştırılabilir. Bu sayede daha da sağlamlaştırılır.

Amerikan Cildin Avantajları Nelerdir?

Amerikan cilt katalog, kitap, tez, dergi ve daha pek çok üründe kullanılır. Bugün piyasada bulunan romanların, hikayelerin neredeyse tamamına yakını Amerikan ciltleme ile ciltlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin hazırlamış oldukları tezler Amerikan cilt sayesinde bir kitap haline getirilirler. Ders kitaplarının, sınavlara hazırlık kitaplarının da büyük çoğunluğu bu yöntemle ciltlenmektedir. Yöntemin bu kadar yaygın olması çeşitli avantajlarından kaynaklanmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Amerikan cilt oldukça pratiktir ve kısa sürede istenen sayıda basılı materyal elde etmeye yardımcı olur.
  • Amerikan ciltlemede sırt kısım bez ya da telle sağlamlaştırılabilir. Bu da ortaya çıkacak ciltlemenin daha uzun soluklu olmasını sağlar.
  • Kaliteli yapışkan kullanıldığı ve doğru presleme yapıldığı taktirde Amerikan ciltlemenin kullanım ömrü oldukça uzundur. Burada en önemli detay kullanırken sürekli ve aşırı açmamaya dikkat edilmesidir. Eğer aşırış sıklıkta ve geniş açıda sayfalar açılıp kapatılırsa tutkallarda kırılma meydana gelir. Zamanla da kırılan yerlerden materyal açılma yapabilir.
  • Amerikan ciltleme yapılan materyallerin dışına kapak olarak farklı kalınlıklarda kartonlar, kağıtlar kullanılabilir. Bunlar da deri, bez ve başka kaplamalarla süslenebilir. Dolayısıyla her türlü ciltleme gerçekleştirilebilir.
  • İplik dikiş ya da spiral ciltleme gibi yöntemlere nazaran çok daha hızlı uygulanıp kullanıma hazır hale getirilebilir. Bu da zamandan tasarruf imkanı sağlar. Özel dikiş makinası gibi malzemelere gerek olmadığı için diğer ciltleme yöntemlerine kıyasla daha ekonomiktir. Hem hızlı hem ekonomik olması nedeniyle fazlaca tercih edilir.

Adım Adım Amerikan Cilt Nasıl Yapılır?

Amerikan ciltleme çok geniş bir kullanım alanına sahip olsa da bazı materyaller bu yöntem için uygun değildir. Bunların başında kuşe kağıtlar gelir. Kuşa kağıtların tutkal tutması zor olduğundan dolayı kuşe kağıtlardan yapılan kitaplarda, dergilerde, kataloglarda ve diğer ürünlerde Amerikan ciltleme tercih edilmez.

En nihayetinde karton kapaklı ciltleme olan Amerikan cilt nasıl yapılır? Bunun için ilk olarak formalar Amerikan cilt makinesine alınarak sırt kısmı tırtıklı bıçakla kesilir. Tırtıklar tutkalın daha iyi yapışmasını sağlar. Ardından tutkal sürülür ve kapak takılır. Kapağın takılmasından sonra prese alınır. Yüksek pres altında kapak, tutkal ve formalar birbirlerine yapışırlar.

Amerikan ciltlemenin bu kadar fazla rağbet görmesi ve başarılı sonuç vermesinde öncelikle tutkalın önemi büyüktür. Kullanılan tutkallar plastik özlü olmakta, bu yüzden formaların sırtındaki tırtıklı yüzeye iyice yapışmaktadır. Kuruduktan sonra belli bir esnekliğe sahip olmakta, bu sayede kitap, tez ya da diğer materyallerin açılıp kapatılırken rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Esnekliğinden dolayı kırılma oranı düşmekte, uzun yılar güvenle kullanılmaya devam etmektedir.

Preslemeler tamamen özel makinelerde yapılmakta ve güçlü pres sayesinde hem sayfalar hem de materyalin dış kabı tamamıyla birbirine yapışmaktadır. Sağlam bir bütün oluştuğu gibi estetik bir eser ortaya çıkmaktadır.

Amerikan ciltlemenin sahip olduğu bütün bu avantajlardan yararlanmak ve baskılarınızı ciltletmek için firmamızı tercih edebilirsiniz. Kitaplarınızı en iyi şekilde ciltleyeceğimiz gibi diğer ürünlerinizin de kitap görünümlü ciltlere sahip olmasını sağlayabilir, uzun ömürlü, estetik sonuçlara kısa sürede imza atabiliriz.

Yorum Yazın

× WP