TOP
antetli kağıt

Antetli Kağıt

Antetli kağıt, herhangi bir hizmet üzerine çalışma yapan işletmenin dış yazışmalarda kullandığı kağıt türüdür. İşletmeye dair bilgilerin yer aldığı kağıt aynı zamanda resmi bir evraktır. Standart ölçülerde üretilen kağıt A4 boyuttadır. Şirket antetli kağıt, şirkete ait logo ve iletişim bilgilerinin bulunduğu kağıt tasarımıdır.

Antetli Kağıt Nedir?

Şirketler arasındaki rekabet her geçen gün artmaya devam ediyor. Şirketler arasındaki rekabet sadece kar anlamında değil aynı zamanda şirket bilinirliği anlamında da artıyor. Şirket bilinirliğinin artması için çeşitli yöntemler uygulanıyor. Uygulanan yöntemler sayesinde şirket bilinirliği artış gösteriyor. Firma antetli kağıt, firmalara özel olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Antet, zarf veya kağıt başlığında kuruluşa ait isim veya bilgilerin yer almasıdır. Firmalara özel olarak tasarlanmaktadır. Resmi belge niteliği taşıyan kağıtlar aynı zamanda önemli bir reklam yöntemidir. Kağıt üzerinde firmaya ait yazılı ve görsel bilgiler bulunmaktadır. İnsanlar bu kağıtları kullanarak firma hakkında bilgi edinir. Böylelikle firmaların müşteri kitlesi genişler. Antetli olarak adlandırılan kağıtlar genellikle A4 boyutta üretilmektedir. Fakat farklı ölçülerde de tasarlanarak üretilebilir. A4 antetli kağıt için özel tasarlanmış zarf da bulunmaktadır.

Antetli Kağıt Ölçüleri

Antetli kağıt ölçüsü değişiklik göstermektedir. Kağıt ölçüsünün değişiklik göstermesi ise firma sahibine bağlıdır. İhtiyaca ve isteğe uygun kağıt tasarımının yapılması için belirtilen ölçülerde üretim yapılmaktadır. Resmi yazışmalar için tercih edilen kağıt 4A boyutta kullanılmaktadır. Antetli kağıt boyutu resmi yazışmalar için A4 olarak kabul edilmektedir. Kağıtların resmi kabul edilmesinden dolayı ölçüler aynıdır. Fakat Kuzey Amerika’da standart ölçü yoktur. A4 antetli kağıt ölçüleri:

  • Uzunluk ölçüsü 297 mm
  • En ölçüsü 210 mm

297 mm x 210 mm olan A4 boyuttaki kağıtlar özel olarak tasarlanmaktadır. Kuzey Amerika örnek olarak alındığında uzunluk biriminin inç olmasından dolayı ölçüler 8.5 inç x 11 inç kabul edilmektedir.

Antetli Kağıt Fiyatları

A4 antetli kağıt fiyatları değişiklik göstermektedir. Fiyatlarda görülen değişikliğin nedeni:

  • Hamur gramajı 
  • Kağıt rengi 
  • Ölçüler 
  • Adet

Kağıt tasarımında ve üretiminde farklılıklar görülebilir. Tasarım için farklı renkler kullanılabildiği gibi kağıt üzerinde kullanılan yazılar ve görseller de değişebilir. Kağıt üretiminde kullanılan hamur önemlidir. Hamurun gramajı ve kalitesi doğrultusunda fiyatlar değişebilir. Antetli kağıt baskı fiyatları genel olarak uygun fiyat aralığına sahiptir. Hamur gramajı arttıkça fiyatta artış görülecektir. Kağıt rengi değiştirilebilir.

Üretim sonrasında kağıt adedi arttıkça fiyatlarda toplu artış görülür. Antetli kağıt matbaa fiyat aralığı uygundur. İhtiyaca ve isteğe uygun tasarım ve üretim yapılmaktadır. Firmaya özel olarak tasarlanan kağıtlar resmi yazışmalarda kullanılabilir. Resmi yazışmalarda kullanılan kağıt önem taşır. Kağıdın kaliteli olması yazışmanın ciddiyetini etkilemektedir. Bu nedenle özel olarak tasarlanan kağıtlar yüksek kaliteye sahip malzemelerle üretilerek kullanıma sunulur. Kağıt imalatında toplu üretim yapılmaktadır. Bu doğrultuda siparişler toplu alınır. Toplu kağıt üretiminde fiyatlarda indirim uygulanmaktadır. Genel olarak fiyatlar uygundur.

Antetli Kağıt Örnekleri

Tüm tasarım çalışmalarında olduğu gibi antetli kağıtların tasarımında da farklı renk ve desenler kullanılıyor. Aynı zamanda kağıt üzerinde kullanılan görseller ve yazılar da tasarımı etkileyen başlıca faktörlerden oluyor. Firma sahipleri antetli kağıtların siparişini vermeden önce tasarımları incelemek, kendine özel kağıt tasarımını yaptırmak istiyor. Antetli kağıtlar firmaya özel tasarlanarak üretiliyor. Fakat müşteri örnek çalışmaları inceleyerek daha iyi fikir sahibi oluyor. Antetli kağıtların tasarımları farklılık gösteriyor. Tasarımlar müşteriye özel olduğu gibi sektöre özel de kabul ediliyor. Her tasarım her sektörde kullanılmıyor. Bu nedenle antetli kağıtların tasarımında müşteri isteği kadar sektör de ön planda tutuluyor. Örnekle açıklamak gerekirse finans sektöründe hizmet veren bir firmanın antetli kağıt tasarımı olabildiğince sade kabul edilmektedir. Kağıt üzerindeki bilgilerin anlaşılabilir olması ve kağıt tasarımının bilgileri arka planda bırakmaması gerekir.

Firma sahipleri ihtiyacı olan antetli kağıdı kendi tasarlayabilir. Antetli kağıt örnekleri word üzerinden hazırlanabildiği gibi word üzerinde hazır olarak da bulunuyor. Tasarımları geniş açıdan hazırlamanın bir diğer yolu ise photoshop document oluyor. Photoshop document, psd dosyası olarak tasarımları kaydediyor. Antetli kağıt örnekleri psd dosyası olarak hazırlanabiliyor. Bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımlar pdf olarak cihaza kaydedilebiliyor. Antetli kağıt örnekleri pdf olarak bilgisayarda düzenlenebiliyor. Kağıt tasarımları müşteriye tanıtılıyor ve müşteri için uygun tasarım belirleniyor. Antetli kağıt tasarımları vektörel çalışmalar detaylı olarak kağıdı aktarıyor. Böylelikle müşteriler tasarımlar hakkında detaylı bilgi sahibi oluyor.

Antetli Kağıt Tasarım Şablonları

Antetli kağıt tasarımları özel olarak yapılıyor. Bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımlarda A4 boyuttaki kağıtlar için farklı renkler tercih ediliyor. Antetli kağıt design alanında tecrübe sahibi ekibimiz en özel çalışmalarla hizmet veriyor. Kağıt tasarımlarında farklı şablonlar kullanılıyor. Şablonlar arasından çalışmaya özel tasarımlar hazırlanıyor. Kurumsal antetli kağıt tasarımı her zaman ciddiyet istiyor. Kurumsal ciddiyete yakışır tasarımlar özenle gerçekleştiriliyor. Tasarımlarda kullanılan renkler, yazılar ve görseller doğru yerleştiriliyor.

Antetli Kağıt Nasıl Yapılır?

Antetli kağıtların tasarımı her ne kadar basit görünse de aslında basit olmayan bir işlemdir. Kağıt tasarımında mutlaka planlı hareket etmek, doğru tercihler yapmak gerekir. Göze hoş gelen tasarımlar her zaman bir adım daha öndedir. Tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Antetli kağıt tasarımında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kağıt tasarımı sade ve minimalist olmalıdır. Tasarımda göz yoran, gereksiz detaylara yer verilmemelidir. Göz yormayan, dikkat çeken ve doğru tasarlanmış kağıtlar her zaman bir adım öndedir. 
  • Yazı ayarlaması doğru yapılmalıdır. Kurumsal ciddiyete uygun yazılar tercih edilmelidir. Yazı fontu, kağıt tasarımının en önemli kurallarından biridir.
  • Yazı renkleri doğru tercih edilmelidir. Kağıt rengiyle uyumlu olan yazı renkleri okunabilir olmalıdır.

Tasarımda kullanılan renkler, şirket renk paneline uygun olmalıdır. Renk seçimi aynı zamanda sektöre uygun olmalıdır. Örnekle açıklamak gerekirse sarı renk insan bilinçaltında yemeklerle özdeşleşmiştir. Bu nedenle yemek sektöründe hizmet veren firmalar sarı rengi kullanabilir.

Yorum Yazın

× WP