TOP
folyo baskı çeşitleri nelerdir?

Folyo Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Reklamcılık ve tanıtım alanlarında sıklıkla tercih edilen ve son zamanlarda en çok rağbet gören tanıtım yöntemlerinden biri de folyo baskısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki folyo baskı nedir? Folyo baskılar bir yüzeyi yapışkanlı malzemeden oluşan ve diğer yüzeyi mat ya da şeffaf olabilen bir materyaldir. Folyo baskı makinesi yardımı ile, istenen tüm yazı, resim ve şekiller bu malzemeler üzerine basılmaktadır.

Ülkemizde tanıtım ve reklam sektörü arasında en çok tercih edilen ve kullanışlı bulunan reklam malzemelerinden biridir. Aynı zamanda folyo baskı pek çok dış etkene karşı üstün bir dayanıklılık göstermesinden dolayı pek çok alanda onlarca firma tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Folyo damgalama yöntemi kullanılarak talep edilen baskılar yüzey alanına geçirilmektedir.

Esnek ve ince bir yapıya sahip olan bu materyal;

 • Sert zemin yüzeylerine yapıştırılarak kullanılmaktadır.
 • Folyo üzerine istenen sayı, resim, yazı ve şekiller basılmaktadır.
 • Folyo yüzey alanı ihtiyaç duyulan boyutta firmamız tarafından sağlanmaktadır.
 • Yüksek kaliteli solvent malzeme kullanılarak üretilmektedir.
 • İstenen renk kombinasyonları canlı ve net olarak elde edilebilmektedir.

Dijital baskı işlemleri sürecinde, hazır ve özel tasarım şablonlar kullanmak mümkündür. Sizler tarafından talep edilen logo ya da istenen içeriği olduğu gibi basmanın yanı sıra, yeni ve benzersiz tasarımları dijital atölyemizde sizler için oluşturmaktayız. Bunun yanı sıra ihtiyaç duyduğunuz folyo baskı boyutu ne olursa olsun profesyonel bir anlayış ile atölyemizde gereken tüm müdahaleleri sağlıyoruz.

Folyo Çeşitleri

İhtiyaç duyulan alana ve tanıtım şekline bağlı olarak folyo çeşitleri oldukça değişkenlik göstermektedir. İhtiyaç duyulan folyo baskı tekniği doğrultusunda değişkenlik gösteren bu çeşitlerden biri normal folyo olarak bilinmektedir. Normal folyo, genellikle;

 • Cam vitrin
 • Tabela
 • Çeşitli cephe yüzeylerinde tercih edilmektedir.

Cast folyo ise, genellikle düz fakat girintili çıkıntılı yüzeylerde tercih edilmektedir. Bunun sebebi, diğer folyo çeşitlerine göre çok daha esnek ve dayanıklı olmasıdır. Oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan bu malzeme dışarıdan gelebilecek tüm darbelere karşı dayanıklıdır. Isı, ışık ve su gibi dış kaynaklı tehditlere karşı sağlamlığını korumaktadır. En sık tercih edildiği alan genellikle araç yüzeyleri olmaktadır.

Son folyo çeşidi olan şeffaf folyo, hazırlanma ve uygulanma aşamaları bakımından diğer iki türe göre birkaç farklılık göstermektedir. Şeffaf folyolar, dijital baskı teknikleri ile hazırlanmakta ve iç yüzeyden yapıştırma yöntemine göre kullanılmaktadır. Folyo malzeme çeşitleri içinde daha az maliyetli olması ve temiz bir görüntü sunması sebebi ile oldukça sık tercih edilmektedir.

Şeffaf folyo baskısı genellikle cam yüzeylerde tercih edilmektedir. PVC malzeme üzerine yapılan bu baskı dijital baskı sektörü içinde oldukça sık kullanılmaktadır.

Folyo Baskı Çeşitleri

Folyo baskı çeşitleri, folyo çeşitlerinin sahip olduğu özellikler ve sağladığı avantajlar doğrultusunda değişkenlik gösterebilmektedir. İhtiyaç duyulan kullanım alanı doğrultusunda;

 • İç mekan
 • Dış mekan
 • Şeffaf folyo baskı
 • Kumlama

gibi pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Sektörde çalışmalarını sürdüren örnek bir dijital baskı merkezi olan işletmemiz her alanda sizlere maksimum verim sağlamaya devam etmektedir.

İç Mekan Folyo Baskı

Folyo baskı çeşitlerinden biri olan iç mekan folyo baskı, insan etkileşiminin fazla olduğu ve potansiyel müşterinin ilgisini çekebilecek alanlarda kullanılan bir yöntemdir. Genellikle büyük bir yüzey alanına yerleştirilen iç mekan dijital baskı özellikleri arasında, su bazlı boya ve basım tekniklerinin olduğu söylenebilir. İç mekan folyolar oldukça dikkat çekici olduklarından dolayı pek çok alanda tercih edilmektedir.

Dış Mekan Folyo Baskı

Dış mekan baskılar, firmaların genellikle cam yüzeylerde reklamlarını yapmak için tercih ettikleri yöntemler arasındadır. İç mekan baskısından ayrı olarak, dış mekan folyo baskı çok daha fazla aşındırıcı faktöre maruz kalabilir. Bu sebepten dolayı, üretim süreçlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli kriter dayanıklılık olmalıdır.

Dış mekan dijital baskı kullanım alanları arasında restoranlar, kafeler ve kıyafet mağazaları gibi insan etkileşiminin bulunduğu pek çok yer sayılabilir. Dış mekan folyo baskı solvent bazlı boyalar sayesinde çok daha dayanıklı bir hale gelebilir.

Şeffaf Folyo Baskı

Şeffaf folyo baskı, adından da anlaşılacağı üzere şeffaf yüzey üzerine baskı yapılmasıdır. Şeffaf folyo baskı pek çok amaç için farklı işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Transparan folyo adı da verilen bu baskı yöntemi oldukça kullanışlı ve şık görüntüsü ile rağbet görmektedir. Bazı şeffaf folyo baskı kullanım alanları;

 • Mağaza camları
 • Duşakabin camları
 • Ofis camları
 • Araç camları

Şeffaf yapışkanlı folyo baskı uygulaması kolay ve aynı zamanda da dayanıklı bir yöntemdir. Pek çok firma sticker olarak oldukça estetik bir görüntü elde etmek adına tercih etmektedir. Bunun yanı sıra plexi yüzeyler üzerine uygulamak için de uygun bir baskı yöntemidir.

Kumlama Folyo Baskı

Kumlama folyo baskı, dekoratif amaçlar için genellikle iç mekanlarda tercih edilen bir baskı yöntemi olarak kullanılmaktadır. Cam dekor folyosu olması için dokulu bir yüzeye sahip olan bu baskı, pek çok şirket tarafından kullanılmaktadır. Kumlama folyo oldukça estetik bir görüntü sağlaması sebebi ile kurumsal şirketler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Kumlama folyo malzeme üzerine baskı yapılmaktadır.

Folyo Kesim

Kesim folyosu ya da plotter folyosu olarak bilinen şekillendirilmiş baskı yöntemlerinden biridir. Diğer adı da dekorasyon folyosu olan bu folyo türü üzerine istenen sayı, şekil, isim ve harfler basılabilir. Folyo kesim günümüzde oldukça sık tercih edilen tanıtım yöntemlerinden biridir.

Bas-Kes Folyo

Baskes folyo, talep edilen baskı işlemi sonrasında optik okuyuculu folyo kesim makineleri tarafından yalnızca ürünün ana hatları kalacak şekilde kesilmesi işlemidir. Dijital baskı makineleri tarafından basılan ürün bu sayede çok daha küçük bir forma kavuşmuş olur. Baskes yöntemi genellikle yüksek ebattaki işlemler için tercih edilir.

Folyo Baskının Kullanım Alanları Nelerdir?

Folyo baskı kullanım alanları konusunda oldukça geniş bir aralık bulunduğunu söylemek mümkündür. Folyo baskıları oldukça dayanıklı ve fonksiyonel oldukları için pek çok işyeri ve firma bu ürünleri tercih etmektedir. Folyo baskı hizmeti veren firmamız pek çok farklı yöntemi talep doğrultusunda uygulamaktadır. Cast folyo genellikle araç kaplaması için tercih edilirken reflektif folyolar  indirim yazıları için kullanılır.

Transparan folyolar ise vitrin tasarımları için akla gelen ilk seçenek olsa da dış ve iç mekanlarda dekorasyonlar sağlamak adına da kullanılır. Mıknatıs folyosu ise genellikle tabelalar için tercih edilir.

Laminasyon Folyo Nedir?

Birden fazla folyo katmanını birleştirmek için genellikle laminasyon folyo baskı tercih edilmektedir. Peki laminasyon nedir? Laminasyon folyo, ısı ve bir basınç uygulanarak farklı yüzeylerin birleştirilmesine verilen isimdir. Dijital baskı makinelerinde birleştirilmek istenen yüzeyler arasına şeffaf tabakalar yerleştirilerek laminasyon sağlanır.

Laminasyon ne işe yarar soruları için verilebilecek en doğru cevap ise, dayanıklılığın arttırılarak baskı ömrünün iki katına çıkması söylenebilir. Laminasyonlu folyo nedir ve fiyatları nasıldır diye merak ediyorsanız, firmamızla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz.

Yorum Yazın

× WP