TOP

Katalog Baskısında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde iletişim çok büyük bir yol kat etmiş ve adeta tüm dünya ufak bir köy haline gelmiştir. Bunun sonucu olarak da hangi sektörde hizmet gösteriliyor olursa olsun sadece yerel işletmelerle, markalarla değil, ulusal işletme ve markalarla da bir rekabet ortamı oluşmuştur. Bu da beraberinde marka bilincini oluşturmak, geliştirmek ve pekiştirmek için çeşitli araçların kullanımını zorunlu kılmaktadır.

Kataloglar markalaşma adına en çok kullanılan reklam araçlarından birisidir ve iyi hazırlanmış bir katalog baskı satışları arttırmak, bilinirlik kazanma noktasında büyük kazanç sağlamaktadır. Uzun yıllardır yüzlerce mutlu müşteriyi ardında bırakmış olan firmamız her türlü katalog baskı talebini başarıyla karşılamakta, özelleştirilmiş çözümler sunmaktadır. Bu yazımızda iyi bir katalog baskısına dair bütün detaylara yer veriyoruz.

Katalog Baskısı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Katalog baskı bir reklam aracıdır. Firmalar ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmak amacıyla kataloglardan istifade ederler ve içeriği olabildiğince geniştir. Detayları da çok fazladır. Markalar için son derece önemli olan kataloglar hazırlandıktan sonra markaların reklam yüzü olurlar. İyi bir katalog baskı tasarımı sonrasında sizin müşterilerinize anlatmanız gerekeni kataloğunuz rahatlıkla yapar.

Katalog baskıları tamamen isteğe ve ihtiyaca göre şekillenir. Yüz yüze iletişim kurmadan kataloğunuz sayesinde markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi rahatlıkla anlatabilirsiniz. Bütün bunlara sahip olmak için de iyi bir katalog basımı yapılmalıdır.

Peki markanızı ileriye taşıyacak bir katalog baskı nasıl olmalıdır?

 • Katalog baskı tasarımına hazırlanılırken mutlaka sektör analizi yapılmalıdır. Benzer hizmet ve ürünlerle alakalı kataloglar incelenmeli, içeriklerde hizmetlere odaklanılmalıdır.
 • Katalog tasarımları hedef kitleye uygun olmalıdır. Mesela yaşlı bir kitle ile genç bir kitleye hitap etmesi beklenen katalog birbirinden farklı olmalıdır.
 • Katalog içerisinde yer verilecek ürünler arasında belli bir boşluk bulunmalı, en önemli görülen ürünler diğerlerine nazaran öne çıkarılmalı, yeterli alan ve boşluk verilmelidir.
 • Çok fazla ürün var ise katalogda kar getirisi en yüksek olanlara yer verilmelidir.
 • İyi bir katalog tasarımında mutlaka yüksek kaliteli görseller yer almalıdır. Bunun için profesyonel fotografçılardan destek alınmalıdır.
 • Başlıklar kataloglarda ilk dikkat çeken yerlerden birisidir ve mutlaka dikkat ve ilgi çekici başlıklar kullanılmalıdır.
 • Kataloglarda mümkün olduğunca çok kampanya teklifleri yer almalı, müşterilere cazip gelecek kampanyalar bulunmalıdır.
 • Rakip analizi yapmak önemli olduğu kadar onlardan farklı olmak da önemlidir. Farklı bakış açılarına sahip, yeni bir katalog geliştirilmelidir.
 • Katalogda abartıya yer verilmemeli, inceleyen kişiyi sıkacak sayıda şey yerleştirilmemelidir. Çok karmaşık kataloglar okuyucunun kaçmasına neden olacaktır.
 • Katalog ciltleme tasarımın son aşaması olup doğru ciltleme türü kullanılmalıdır. Kataloğun kalınlığına, kağıt türüne göre ciltleme tercih edilmelidir.

Katalog baskıları tamamen isteğe ve ihtiyaca göre şekillenir. Yüz yüze iletişim kurmadan kataloğunuz sayesinde markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi rahatlıkla anlatabilirsiniz. Bütün bunlara sahip olmak için de iyi bir katalog basımı yapılmalıdır.

Katalog Tasarımı

Katalog tasarımları katalogların türüne göre değişir. Bu yüzden ilk olarak kataloğun amacının ne olduğuna karar verilmelidir. Dikkat çekici, müşterilerin anlayabileceği, karmaşadan uzak olmalıdır. Tasarımın müşterilerin akıllarında kalabilmesi gerekir.

Kataloglar ürün ve kurumsal katalog olmak üzere başlıca iki grupta toplanabilir. Herhangi bir ürün satışına yönelik ürün kataloğu tasarımı yapılırken öncelikle ürüne odaklanılmalıdır. Ürünlerin düzenli şekilde ve dikkat çekici biçimde yer verilmelidir. Karmaşık ve dağınık biçimde yerleştirilmiş olan ürünler ilgi çekme yerine dikkat dağıtacaktır. Kısa sürede kataloğu incelemeyi bırakmaya neden olacaktır.

Kurumsal katalog tasarımı yapılırken de kurumsal kimliğe odaklanılmalıdır. Hedef kitle ve hizmetler açıklayıcı yazılar, yazıları destekleyici görseller bulunmalıdır. Müşterilerin aklına gelebilecek sorulara cevap verilmeli, referanslar dahil çok öne çıkarılmadan aktarılmalıdır. Profesyonel bir tasarımcı ürün ve kurumsal katalog ayrımını rahatlıkla yapacak, markalaşmaya gereken katkıyı sağlayacaktır.

Katalog Baskıda Ciltleme

Katalog baskısı yapımında son aşama ciltlemedir. Ciltleme ile birlikte basılan sayfalar forma sırasına göre sıralanır. Özel cilt bezler ya da mukavva gibi sağlam malzemelerle bir araya getirilir. Farklı ciltleme teknikleri kullanılarak sayfalar birbirilerine tutturulur. Bu sayede ürün dağılmadan kalmış olur. Kullanımı pratiklik kazanacağı gibi katalog içinde verilmek istenen mesaj da en iyi şekilde hedef kitleye ulaşma şansı bulur.

Kataloglarınız ciltlenerek daha uzun ömürlü ve daha sağlam olur. Bu noktada çeşitli ciltleme yöntemleri kullanılabilmektedir ve en yaygın olanları şunlardır:

 • Tel Dikiş: Katalog baskıda tel dikiş yapılırken formlar veya kağıtlar tel zımbayla birbirlerine tutturulur. Sırttan tel dikiş ve üstten tel dikiş olmak üzere iki farklı türü vardır. Broşür, dergi gibi baskılarla birlikte katalogların ciltlenmesinde de sırttan dikiş tercih edilir. Uygulaması kolay olduğu gibi maliyeti de düşüktür. Sayfalar tamamen ayrılabilir ve bu sayede daha kolay bir okuma deneyimi elde edilir. Üstten dikiş ise sırttan telle dikilemeyecek kalınlıktaki baskılarda kullanılır.
 • İplik Dikiş: Bu dikiş yönteminde formalar sırtlarından delinir ve sonrasında pamuk iplikler, ipek iplikler ya da naylon ipliklerle dikilir. Geçmişte elle yapılan dikme işlemi günümüzde makinelerle yapılmakta, formalar bir bütün halinde dikilmektedir. En uzun ömürlü ciltleme tekniği olarak öne çıkan iplik dikiş kendi içinde de onlarca farklı dikiş tekniğiyle uygulanabilir.

Yorum Yazın

× WP