TOP

Kimliğinizi Yansıtan Kartvizitler

Kartvizitler en genel anlamda kişileri, kurumları veya firmaları karşı tarafa tanıtabilmek amacıyla hazırlanmış küçük kartlardır. Potansiyel müşteriler ile bir iletişim bağı konumunda yer alan kartvizitlerin dikkat çekici ve akılda kalıcı bir nitelikte olması da son derece önemlidir.

Türkiye’nin en renkli ve en hesaplı baskı merkezi olarak hizmet verdiğimiz sektörümüz alanında bünyemizde gerçekleştirdiğimiz kartvizit baskı işlemlerimiz ile profesyonel hizmetin adresi konumda yer almaktayız. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını üst düzey kalitedeki baskı ürünlerimiz sayesinde tam olarak karşılarken kişiye özel kartvizit tasarımlarımızla da bu konuda müşterilerimize kendilerini yansıtma imkanı sağlamaktayız. Uygun fiyatlı hizmet anlayışımızı profesyonel hizmet kalitemiz ve güçlü altyapımızla buluşturarak sektörümüzde üst düzey profesyonellikte kartvizit tasarım ve basım işlemleri gerçekleştirmekteyiz.

Kartvizit Nedir? Kartvizite Neden İhtiyaç Duyarsınız?

Kartvizit, kişilerin veya kurumların kendilerini tanıtabilmeleri, karşı taraf için kendileri üzerinde bir izlenim oluşturabilmeleri ve potansiyel müşterileri ile bir iletişim halinde bulunabilmeleri için hazırlanan küçük boyutlardaki kartlardır. Her kişi, kurum veya kuruluş bünyesinde sunduğu hizmetlere uygun olarak bir kartvizit tasarımı gerçekleştirmektedir. Bu durum kişilerin akıllarında kartvizit sahibi olan kişiye veya firmaya dair net bir bilginin oluşması açısından son derece önemlidir.

Özellikle modern kartvizit tasarımları bu konuda daha büyük bir avantaj sağlamakta olup yenilikçi bir yaklaşımla üretilmesinden dolayı kişiler üzerinde daha pozitif bir etki oluşturmaktadır.

Kartvizitler üzerinde;

 • Şirketin adı veya kişinin adı – soyadı,
 • Şirketin logosu,
 • Kişinin pozisyonu ve sahip olduğu unvanı,
 • GSM ve sabit telefon numarası,
 • Kurumsal e – mail adresi,
 • Firmaya ait web sitesi adresi,
 • Firmanın açık adresi ve
 • Faks numarası gibi bilgiler yer almalıdır.

Bu kadar içeriğin küçük bir karta doğru bir şekilde konumlandırılması da profesyonel kartvizit tasarla hizmetleri ile mümkün olmaktadır. Kartvizitin tasarımı şekillendirilmeden önce pek çok farklı alandaki kartvizit örnekleri incelenmeli ve ayrıntılı bir planlama gerçekleştirilmelidir. Kendi kartvizitlerini tasarlayamayan kişiler de bu konuda profesyonel hizmet sunan firmalardan yararlanabilir.

Kartvizitler tasarımları kadar basıldıkları kağıdın türü, sahip oldukları renklerin canlılığı ve özel olarak hazırlanan kartvizit ölçüleri gibi teknik özellikleri de kartvizitin dikkat çekiciliği açısından son derece önemlidir.

Kartvizit Ölçüleri Nelerdir?

Uzun yıllardır alışılagelmiş ve standart adı altında geçen kartvizitler dikdörtgen forma sahip olup Standart Kartvizit ölçüleri 8,4 cm * 5,2 cm’dir. Ancak günümüzde gelişen modern anlayış ve güçlenen baskı seçenekleri sayesinde farklı özelliklerde kartvizitler basılabildiği gibi farklı ölçülerde bu ürünlere sahip olmak mümkündür.

En sık kullanılan kartvizit isimler ve kartvizit ölçüleri aşağıda sıralanmış olup kartvizit ölçüleri cm cinsinden verilmiştir:

 • Kare Kartvizit ölçüleri: 5,2 * 5,2 cm
 • İnce Kartvizit ölçüleri ( Mikro Kartvizit): 2,5 * 8,5 cm veya 3,5 * 8,5 cm
 • Katlamalı Kartvizit ölçüleri: 8,4 * 10,4 cm

Kartvizit ölçüleri belirli değerler ile sınırlandırılmış olup kaliteli ve profesyonel baskı hizmeti sunmayan firmalarda gerçekleştirilen baskı işlemleri neticesinde kartvizit ölçüleri mm düzeyinde ölçü hatalarına sahip olabilmektedir. Bu durumda her kartvizit birbirinden farklı boyutlarda olacağı gibi düzgün bir formda da bulunamamaktadır. Bunun gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için de profesyonel bir hizmet almak son derece önemlidir.

Kartvizit Modelleri

Kartvizit kişiye, kuruma veya kuruluşlara bağlı olarak bünyelerinde sunulan hizmetlere göre farklı tasarımlara sahip olabilmektedir. Bu tasarımların yanı sıra kartvizitin;

 • Basılacağı kağıdın cinsi,
 • Kağıdın boyutları,
 • Baskının tek veya çift yöne gerçekleştirileceği,
 • Selefon kaplama işlemlerinin yapılıp yapılmayacağı,
 • Kartvizit kenarlarının oval veya düz kesileceği gibi teknik özelliklerde kartvizit modellerini oluşturma konusunda büyük bir öneme sahiptir.

Baskı Tekniklerine Göre Kartvizit Modelleri

Söz konusu kartvizit olduğunda sektöre, amaca ve çalışmalara göre modelleri değişmektedir. Bu modeller içerisinde serigraf baskı teknikleri ile hazırlanan kartvizitlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yazı, desen ve kartvizit üzerinde yer alması istenen bilgiler, serigrafi mürekkebinin  özel bir teknik kullanarak basılması ile elde edilmektedir. Geçmişi eskiye dayanan bu yöntem ile şık ve iddialı kartvizitler ortaya çıkmaktadır.

Letterpress baskı teknikleri ise diğer tekniklere göre daha detaylıdır. Yaratıcı kartvizit tasarımlarının yapılması için özel bir tekniktir. Özellikle de çarpıcı bir kartvizit isteyen kişilere bu teknikler kullanılarak hazırlanmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte dijital/ofset baskı teknikleri de kartvizitlerin tasarlanmasından basılmasına kadar çeşitli yönlerden çok fazla avantaj sağlamaktadır. Dijital olarak tasarlanan kartvizitler hem dijital hem de ofset teknik ile basılabilmektedir. Ofset ile baskı kalitesi daha yüksek iken dijitalde ise maliyet ve zaman açısından daha uygundur. Bu noktada tercihi müşterilerimize bırakmaktayız.

Varak baskı teknikleri ise matbaacılıkta altın ya da gümüş metalik yüzey görünümünde yaldız adı verilen görünümün oluşması için kullanılmaktadır. Albenisi yüksek bir tekniktir. Görüntüsü ve şık görüntüsü ile de büyük beğeni toplamıştır. Sıkça kullanılan teknikler arasında yer almaktadır. Modern ve dikkat çeken tasarımların yapılabilmesi ise en dikkat çeken özelliğidir.

Kullanılan Malzemeye Göre Kartvizit Modelleri

Kartvizit modellerinde birbirinden farklı malzemeler kullanılmaktadır. Her biri çok özeldir ve bir firmayı ya da kişiyi en iyi şekilde yansıtan modelin bulunması açısından da zengin seçenekler bulunmaktadır. En önemli nokra verilmesi istenen mesajdır. Bu açıdan bakılarak kartvizit modellerini incelersek kuşe kağıtlar ve fantezi kağıtlar baskı sektöründe en çok tercih edilen kağıt çeşididir. Kendi içerisinde ise gramajından rengine kadar çeşitleri yer almaktadır. Özel ve kaliteli tasarımlar içi fantezi kağıtlar daha çok tercih edilmektedir. Baskı tekniği de seçilecek kağıdın çeşidinin belirlenmesinde belirleyici bir etmendir.

Metal malzemeler ise tipo baskı, lazer gibi teknikler tercih edildiğinde kullanılmaktadır. Çoğunlukla kullanılan metaller ise gümüş ya da altın olmaktadır. Tasarımda hedeflenen temaya bağlı olarak kartvizitler farklı boyutlarda olabilmektedir. Desenler, yazılar, içi boş harfler, rakamlar ve çok daha fazla detay metallerin üzerine yapılabilmektedir.

Ahşap malzemeler ile üretilen kartvizitlerde ise lazer kazıma tekniği kullanılmaktadır. Çok fazla ahşap çeşidi olduğu için dokusu önemli bir detaydır. Bu yönü ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Kartvizit tasarımları içerisinde özel bir seçenektir. Dikkat çekmek isteyen ve farklı ne yapabilirim diyenler için iyi bir seçenektir.

Plastik malzemeler son zamanlarda kartvizitlerde tercih edilmeye başlanmıştır. Genellikle de şeffaf olan kartvizit tasarımları daha çok kullanılmaktadır. Dokusu ve görünüşü ile farklı durmaktadır. Kullanılan plastik malzemenin kalınlığı ayarlanabilmektedir.

Yaratıcılık Özelliklerine Göre Kartvizit Modelleri

Kartvizit modelleri farklı kategorilere göre modellerine ayrılmaktadır. Her birçok özel ve farklıdır. Tasarım söz konusu olduğunda sonsuz seçenek ile karşılaşıldığı için oluşan izlenimlerde değişebilmektedir.

Yaratıcılık özelliklerine kartvizit modelleri ise;

 • Vintage tasarımlar, kartvizitlerde geçmişe doğru götüren bir etki bırakmaktadır. Eskiye duyulan özlemin en iyi şekilde dile getirme yöntemidir. Bir eşya ya da başka bir nesne ile de yapılabilmektedir. Tasarımlarda da malzemelerde eskitilerek yapılabilmektedir.
 • Minimalist tasarımlar her sektörü farklı şekillerde etkilemiştir. Dolayısıyla da kartvizitlerde de etkileri net bir şekilde görülmektedir. Sadeliği en iyi şekilde ön plana çıkaran bu tasarımlarda değersiz olan şeylerden kurtulmak ve hayatı olabildiğince en sade hale getirebilmek amaçlanmaktadır. Bu durum kartvizitlere hayal gücünün sonsuz dünyası ile çok farklı şekillerde yansıtılabilmektedir.
 • Tipografik kartvizit tasarımlarında ana odak noktası yazı karakteridir. Fontundan stiline kadar her bir detayı ile yazının güzelliği ön plana çıkmaktadır. Kelimelerin gücünün yansıtıldığı kartvizitler olarak da tanımlayabiliriz.
 • Fotoğraflı kartvizitler ise anlatılmak istenen tema genellikle bir resim ile verilmektedir. Fotoğrafın profesyonel bir kişi tarafından çekilmesi çok daha iyi olmaktadır. Farklı ve özel tasarım arayanlar için şık bir seçenektir.
 • Modern tasarımlı kartvizitlerin ana teması sadelik üzerine kuruludur. Çok fazla ayrıntı bulunmamaktadır ve bunun yanında ise sektöre uygun çizimlere yer verilmektedir. Tasarımlar için ise çok gelişmiş programlar ile araçlar kullanılmaktadır.

Sektörlere Göre Kartvizit Modelleri

Kartvizit dendiği zaman akla çok fazla model gelmektedir. Bu durumun temel nedeni ise her sektörün özelliklerinin ve dinamiklerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bir sporcu ile bir avukatın kartvizitleri arasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır.

Vintage kartvizitleri daha çok eskiyi özleyen kişilerin tercih ettiği bir modeldir. Hem dikkat çekmek hem de nostaljik bir hava vermek için çeşitli sektörler için hoş bir seçenektir. Minimalist kartvizitler ise son yıllarda çok fazla popüler olmuştur ve olmaya da deva edecektir. Daha sade ama minimal bir yaklaşım ile de ortaya çok özel tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Tipografik model ise yazı karakterleri üzerine yapılan çeşitli çalışmalar ile tasarlandığı için reklam sektörü gibi alanlar için çok uygundur. Fotoğraflı kartvizitlerde emlakçıklık gibi çeşitli sektörler için çok tercih edilmektedir.

Bu yüzyılda genellikle modern kartvizitler pek çok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Renk, yazı gibi pek çok detay üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda firmamız sizi en iyi şekilde yansıtan ve eşsiz tasarımlara imzasını atmaktadır. Daha fazla bilgi almak için bizim ile iletişime geçin.

Yorum Yazın

× WP