TOP
kuşe etiket yuvarlak

Kuşe Etiket

“Etiket” kelimesi, Fransızca olan ve “davranış kuralları” anlamına gelen “Etiquette” kelimesinden dilimize geçmiştir. Sözcüğün geniş anlamı “belli bir sınıf, toplum veya grubun gerçekleştirmesi uygun ve ön görülen davranışlar ve etik kod” dur. 1750’den itibaren günümüzde kullanılan şekline yaklaşmıştır. Fransa Kralı 14.Louis zamanında Versay Sarayını ziyarete gelenlere sarayın davranış hatırlatıldığı bir liste verilirdi ve bu listeye “etiquettes” ismi verilirdi. Kelime 1880’lerin sonundan itibaren günümüzde kullandığımız anlamda kullanılmaya başlandı ve Türkçemize de geçti.

Dünyanın her köşesinde, farklı alanlarda kullanılan çok çeşitli etiket çeşitleri vardır. Yoğunlukla kullanılan kâğıttan üretilen etiketlerin yanında plastik ve metallerden üretilen etiketlerde genellikle güvenlik ve işaretleme amacıyla kullanılmaktadır.

Özellikle metal etiketler ısı ve nemin daha yüksek olduğu ortamlarda kullanılmaya daha uygun olduklarından tercih edilirken, kâğıt etiketler maliyetleri, kolay uygulanabilirlikleri sebebiyle çok daha geniş bir kullanımına sahiptirler.

Kâğıt etiketler, kullanılacakları zeminlere göre farklı yapışkanlarla uygulanabilirler ve çok yüksek kalitedeki görsellerin baskısına uygundurlar. Bundan dolayı özellikle plastik ve metal ambalajlı ürünlerin etiketlerinde tercih edilen kâğıt etiketlerde, en fazla tercih edilen kâğıt türü ise kuşe kağıttır.

Kuşe Etiket Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kuşe etiket, 1.kalite hamurdan üretilen kâğıdın özel, mat veya parlak kaplama ile kaplanmasıyla üretilir. Normal kağıtlardan daha iyi mürekkep tutmasıyla, üzerine daha kaliteli görsellerin ve fotoğrafların basılmasına izin verene kuşe kağıtlar aynı zamanda dokunması daha hoş bir his yaratırlar. “Kuşe etiket nedir?” sorusunun cevabı ise, müşteri tercihine göre parlak veya mat kâğıttan üretilen kuşe kâğıt ile üretilen, kendinden yapışkanlı etikettir.

Kağıttan çok plastik gibi bir yapısı olan termal kağıt ile birlikte üretilen kuşe etiketler, şu an piyasada kullanımda bulunan en pratik etiket çözümlerinden biri olarak rağbet görmektedir.

Daha kaliteli bir görüntü sunmalarının yanında, üzerinde bulunan kaplama sayesinde daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmalarıyla kuşe etiket çeşitleri, özellikle kalitesi ile öne çıkmak isteyen veya etiketlerinin başta güneş olmak üzere çeşitli doğa olaylarına maruz kaldığı işletmelerde tercih edilmektedir.

Kuşe etiket baskı farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Özel etiket yazıcılarının yanında, rulo kullanımını destekleyen diğer yazıcılarla veya profesyonel baskı makineleri ile kuşe etiket basımı yapılabilir. Kuşe etiketlerin en önemli kullanım alanlarından biri termal etiket basımıdır. Satılan ürünlerin barkod olmayan yapı market gibi hızlı tüketim-perakende mağazalarında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kuşe Etiket Nerelerde Kullanılır?

Kuşe etiket kullanım alanları oldukça geniştir. Sadece işletmelerde değil, evlerde de yoğun olarak kullanılabilmektedir. Kullanım alanları kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Barkod etiketi,
 • Ürün bilgi etiketi,
 • Çekmecelerin içindekileri belirtmek için,
 • Hatırlatma notları hazırlamak için,
 • Dolap ve çekmecelerin kimlerin kullanımına ayrıldığını belirtmek için,
 • Dosyalara hangi evrakların konulacağını belirlemek için,
 • Çalışma istasyonlarının kimlere ait olduğunu belirtmek için,
 • Güvenlik ve yönergelerin ilgili yerlere sabitlenmesi amacıyla,
 • Makinelerin açıklaması olmayan düğmelerine işlevlerini belirtmek ve daha birçok işlev için etiketler kullanılabilir.

Kuşe Etiket Ölçüleri ve Baskı Süreci

Kuşe etiket ölçüleri, baskı yapılmak istenen alana göre istenilen ölçülerde belirlenebilmektir. Biz de teknolojik parkımızla farklı ölçülerde kağıtlara baskı yapabilen kuşe etiket baskı makinesi çeşitlerimizle, müşterilerimize hem mat hem de parlak kuşe etiket kâğıdı baskısı konularında hizmet vermekteyiz.

Kuşe etiket, kuşe kâğıdın ebatlandıktan sonra müşterinin tercihine göre değişebilen yapıştırıcı ile termal kâğıda yapıştırılmasıyla üretilmektedir. Eğer müşteri kağıtları baskısız istiyorsa, kesme işlemi bu aşamadan sonra milimetreden daha yüksek hassaslığa sahip, özel bıçaklara sahip makinelerle termal kâğıt kesilmeden gerçekleştirilir. Ancak eğer müşteri baskılı etiket istiyorsa, kesme işlemi etiketlerin baskısından sonra gerçekleştirilir. Bu şekilde üretim sırasında insan veya makine hatalarından kaynaklanan üretim hataları ve zayiatın önüne geçilebilmektedir.

Üretim sonunda etiketler müşterilere rulo halinde veya ebatlanmış yapraklar halinde teslim edilebilmektedir. Ufak, örnek olarak 2x2cm kuşe etiketlerden, büyük A4 kuşe etiket boyutları dahil, daha da geniş ölçülerde etiketlerin baskısını gerçekleştirebiliyoruz.

Kuşe Etiketin Fiyatını Neler Etkiler?

Kuşe etiket fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler arasında baskı sırasında kullanılması şart olan klişeler sabit giderler arasında yer alırken, diğer faktörler sipariş hacmine göre değişebilir; 

 • Basılacak kuşe etiket adeti,
 • Basılacak etiket adedi,
 • Kullanılan kâğıdın mat veya parlak kuşe olması,
 • Kullanılan kâğıdın gramajı,
 • Etiket baskı fiyatları üzerinde önemli olan renk sayısı, görsel kalitesi ve boyutudur.

Etiket fiyatları aynı zamanda sevkiyat ve teslimat seçeneklerine göre de değişebilmektedir. Bunun yanında onaylandıktan sonra yapılmak istenilen değişikliklerde, baskı için yeni klişeler gerekebileceğinden, ücret farklılıkları ortaya çıkabilmektedir.

Bilgisayar ekranlarındaki renkler ile baskı sırasındaki renkler birbirini tam olarak tutmayabilmektedir. Bunda monitörlerin ayarlar, işletimin sisteminin kullandığı renk uzayı ayarlarının farklı olması birinci etkenlerdir. Bundan dolayı özellikle karmaşık tasarımlarınızı bastırmak istediğinizde, lütfen önce bizimle iletişime geçiniz. Müşteri temsilcisi arkadaşlarımız her türlü tasarım ve renk sorununuzda sizlere mutlulukla yardımcı olacaklardır.

Yorum Yazın

× WP