TOP

Markanız için En İyi Etiketi Nasıl Seçersiniz?

Üreticiler için ürün etiketleri önemli bir ürün özelliğidir. Ürün ve üretici hakkında bilgi içerir. Dikkat çekici olması açısından da tüketiciler için önem arz etmektedir. Doğru ürün etiketleri seçilmesi ürünün kalitesini gösterdiği için üretici açısından önemli bir işleve sahiptir. Ürün ve marka kimliği tanıtımında etkili bir araçtır.

Markanız için doğru bir etiketleme yapmak için dikkat etmeniz gereken hususlar;

  • Etiketin kullanım amacının belirlenmesidir.
  • Etiketin kullanılacağı ürün ve ortamın özellikleri kullanım amacına hizmet etmesi açısından önemlidir.
  • Etiketin kullanılacağı yüzeyin özellikleri
  • Etiket ile ilgili düzenleyici gereksinimler
  • Uygulama ve ortama uygun yazdırma teknolojileri

Neye Yapıştırıyorsunuz ve Ne Kadar Dayanmaları Gerekiyor?

Ürün Ambalaj Etiketleri

Ambalaj etiketleri ürün ve üretici hakkında bilgiler taşır. Bu nedenle ambalaj etiketleme işlemleri ürün ve marka tanıtımında önemli bir işleve sahiptir.  Kullanım amacına ve yerine  göre; alüminyum folyo, film, basınca duyarlı film, kağıt, basınca duyarlı kağıt, ıslandığında bozulmayan kağıt, metalize kağıttan etiketler üretilmektedir.

Etiketlerin yapıştırılmasında da; kalıcı yapışkan, çıkarılabilen yapışkan, derin dondurucularda kullanılan etiketlere uygun yapışkanlar, ıslak ve yağlı yüzeylerde kullanılan etiketlere uygun yapışkanlar şeklindedir. Etiket için kullanılan malzeme ve yapışkanlar kullanım amacı, kullanım yüzeyi ve ortamına göre değişmektedir.

Etiketlerin kullanılacağı ortama göre, dış mekan ya da iç mekanda kullanımına göre dayanıklılığı dikkate alınarak etiket seçimi yapılır. Yüksek dayanıklılığı ile bilinen polyester etiketi bu özelliğinden dolayı çok tercih edilen bir etikettir. Isı dayanıklılığı 200 derecenin üzerinde olan bu etiket özellikle dış mekanda 5 yıl ve daha fazla kalması gereken ürünlerde tercih edilir. Yumuşak yüzeyi ve esneyebilen özelliğe sahip polietilen etiket ise naylon yüzeye yapışabilen bir etikettir. Naylon poşet grubu, deterjan ve temizlik malzemelerinde yaygın olarak tercih edilir.

Ürün Etiketleri (Kalıcı Olması Gereken)

Ürün bilgileri içeren ürün etiketlerinde kalıcılık olması gereken önemli bir özelliktir. Uzun ömürlü etiket kullanmak isteyen üreticiler etiketin özelliklerini baz alarak tercih yaparlar. Burada ürün etiketi için dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Etiketin kullanıldığı malzeme dayanıklı olmalı.
  • Etiketlerde kalıcı bir yapıştırıcı kullanılmalı.
  • Uzun süre deformasyona uğramayan su geçirmez etiket olmalı.

Ürün Etiketleri (Çıkarılabilir Olması Gereken)

Ürün etiketi tercihi yaparken esas olan şey amaca hizmet etmesidir. Çıkarılabilir etiketlerin kullanımında ürün için geçici bilgi esas alınır. Örneğin alışverişte yenilenen fiyat bilgileri için çıkarılabilir etiketler kullanılır.  Eğer ürün etiketlerinde çıkarılabilir özellikler tercih ediliyorsa buna uygun olarak çıkarılabilir yapıştırıcı tercih edilmesi gerekir.

Hangi Ortamlarda Kullanmayı Düşünüyorsunuz?

Etiketlerin özellikleri kullanılan malzeme ve yapıştırıcının türüne göre değişkenlik göstermektedir. Etiketlerin kullanım alanları için uygun özellikte etiket seçimi yapılır. Ürün etiketinin amaca tam olarak hizmet edebilmesi için kullanılacağı yüzey, ortamın koşulları, dayanıklılık koşulları ve süresi dikkate alınır. Ürünlerin türü ve buna bağlı olarak kullanılacağı alan seçilecek olan etiketin tüm özelliklerini belirler. Örneğin dış mekanlarda genellikle su geçirmez etiket kullanımı tercih edilir.

Ürününüzün Nasıl Görünmesini İstiyorsunuz?

Ürün etiketleri üreticiler için önemli işlevlere sahiptir. Ürün ve marka tanınırlığı açısından önemli bir rol oynar. Ürünün kalite derecesinin belirlenmesi ve haksız rekabete karşı marka sahibinin korunmasını sağlar. Yasal olarak standart bilgiler sunduğu için marka imajı açısından önemli bir koruyucudur. Tüketiciyi doğru yönlendirir, ürün ve üretici hakkında bilgilendirme yapar. Dolayısıyla hem üretici hem de tüketici açısından doğru etiket tercihi işlevseldir.

Parlak Etiketler

Ürünün dikkat çekmesini sağlayarak bilinirliliğini artıran parlak kağıt etiketler en fazla kullanılan etiketlerdendir. Özellikle kozmetik ürünleri için parlak etiketler tercih edilir. Görsel tasarımı daha iyi yansıttıkları için parlak kuşe etiketi bunlardandır. Dayanıklılığın ön plana çıktığı alanlarda parlak polyester etiketleri kullanılır.

Üstün Kaliteli Kağıt

Tüketiciler için ürünün içeriğinden önce etiketi dikkat çeker. Bu nedenle pazarlama etiketleri her yönüyle tüketiciyi çekmelidir. Ürün etiketinde baskısı ve renkleri tüketiciyi cezp edecek üstün kalite sağlanmalıdır. Canlı ve berrak renkler, yüksek çözünürlüklü baskı tercih edilmelidir.

Renkli Kağıt

Ürünün dikkat çekmesi ve akılda kalması bakımından etiket kağıtları doğru seçilmelidir. Renkli etiket kağıdı tüketicinin dikkatini çekmede iyi bir seçimdir.

Kraft Kağıt

Kısa vadede kullanılabilecek özellikte ürün etiketleri vardır. Kraft etiket bu özelliktedir. Suya ya da farklı koşullara karşı dayanıklı olmayan kraft etiket kağıdı hediye paketi ve kutularda yaygın olarak kullanılır.

Metalik Kağıt

Etiket kağıtları seçiminde aranan özelliklerden biri şık ve dikkat çekici bir görünüme sahip olmasıdır. Metalik etiket kağıdı bu amaca hizmet eder. Metalik kağıt etiketlerde metalik parlaklığa sahip anlık görsel etki oluşturur.

Şeffaf Polyester

Etiketin yapışacağı yüzey şeffaf olduğunda genelde şeffaf etiket tercih edilir. Ürünün görünmesi isteniyorsa şeffaf polyester etiket kullanışlıdır.

Gümüş Metalik Polyester

Polyester etiketler su geçirmez ve hava koşullarına dayanıklıdır. Gümüş polyester logolar, uyarı ve güvenlik için uygun etiket türüdür.

Yorum Yazın

× WP