TOP
matbuu evraklar

Matbuu Evraklar: Resmi İşlemlerinizi Kurumsal Kimliğinizle Tamamlayın

Matbuu Ürün Nedir? Matbuu Evrak Nedir?

Kelime kökeni anlamı ile basılı manasına gelen matbuu evrak çeşitleri, pek çok farklı amaç için, kurumsal ve ticari faaliyet yürüten işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Peki, matbuu nedir ve tam olarak ne amaçla kullanılmaktadır? Matbuu ürün çeşitleri genellikle, daha öncesinde faaliyet gösterilen alanda saklanması ve kayıt altında tutulması gereken tüm bilgilerin belli bir hiyerarşi içinde tutulduğu cilti ya da ciltsiz ürünlerdir.

Matbuu evraklar kullanım amaçları ve alanlarına göre iki farklı grupta sunulmaktadır. Bunlar;

 • Ciltli
 • Ciltsiz

olarak ayrılmaktadır. Ciltli matbuu evrak kayıt altında tutulması gereken bilgilerin belli bir düzen içinde yer aldığı matbuu çeşitleridir. Evrak defterleri, özel bilgi dosyaları ve çeşitli fişlerin bu alana dahil olduğunu söylemek mümkündür. Ciltli matbuu ürünleri genellikle kalıcı olan ve çoğaltılmasına gerek duyulmayan bilgilerin tutulduğu saklama alanları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ciltsiz matbu evrak ürünleri ise, sürekli form adıyla da bilinmektedir. Bu ürünler genellikle aynı form ve içeriğin tekrar ettiği çok nüshalı evraklar olarak tanımlanabilir. Ticari alanda oldukça sık şekilde kullanılan bu ürünler aklınıza gelebilecek her durum için bir gereklilik arz etmektedir. Ciltsiz matbu evraklarının genel özellikleri;

 • Genellikle yan tarafları delikli bir forma sahiptirler.
 • Üzerine yazılan yazılar, altında bulunan ikinci bir kağıda da aynen aktarılır. Bazı çeşitlerinin otokopili olduğunu söylemek bu şekilde mümkündür.
 • Yazıcıdan çıktı alınmasını sağlayacak çeşitleri de bulunmaktadır.
 • Yazışmalar için kullanılan evraklar, dilekçe taslakları gibi pek çok kullanım alanı ve amacı bulunmaktadır.

Kurumsal firmalar için oldukça işlevsel ve kullanışlı olan bu ürünler, profesyonel şekilde üretildiği takdirde oldukça kullanışlı ve fonksiyonel bir kullanım sağlar. Matbuu evrak nedir sorularına bu şekilde cevap vermek mümkündür.

Matbuu Evraklar Nelerdir?

Matbuu evraklar yazılı bilgilerin ciltli ya da ciltsiz olarak saklanabildiği ve bilgi içeren her bir evrağa verilen isimdir. Bu bilgiler hizmet alınan alanlarda kalıcı bir evrak almayı sağlarken aynı zamanda önemli bilgiler için de yol gösterici bir kaynak haline gelmiştir. Bu doğrultuda pek çok alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Matbuu evraklardan bazıları için örnek vermek gerekirse;

 • Fatura
 • Sevk irsaliyesi
 • İrsaliyeli fatura
 • Dekont
 • Gider pusulası
 • Taşıma irsaliyesi
 • Tahsilat makbuzu
 • Adisyon
 • Yolcu taşıma fişi

Hayatın pek çok alanında ve zamanında aşina olduğumuz bu evraklar kurumsal firmalar için bir imza niteliğindedir. Ciltli ve ciltsiz matbuu evrakların birbiri ile senkronize şekilde kullanıldığını söylemek de oldukça mümkündür. Kurumlar sürekli form da dediğimiz bu evrakları genellikle müşterisini bilgilendirmek amacı ile kullanırken, şirketi ilgilendiren bilgiler de ciltli matbuu evraklarda yer almaktadır.

Matbuu evrak basımı ve düzenlemesi için maliye tarafından uygun görülen ve yetki verilen firmamız, ihtiyaç duyulan her evrak için itinalı ve profesyonel ürünler ortaya koymaktadır. Talep edilen miktarda ve formdaki ürünler için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Matbuu Evraklar Nasıl Düzenlenmelidir? Matbuu Evrak Basımında Neler Gereklidir?

Kullanım amaçları ve kullanılacağı alan göz önünde bulundurulduğunda matbuu evrak nasıl düzenlenmeli? Matbuu evrak basımı talep edilen doğrultuda ciltli ya da ciltsiz çeşitlerde düzenlenmekte ve üretimi sağlanmaktadır. Kullanılacak her bir alana özgü içeriğe sahip olan bu evrakların düzeni kurumdan kuruma da değişkenlik gösterebilir.

Maliye tarafından belirlenen yasa ve gereksinimler doğrultusunda her matbuu evrakta yer alması gereken birtakım bilgiler bulunmaktadır. Kurum adı, vergi numarası, iletişim numarası ve adres gibi bilgiler genellikle ciltsiz matbuu evraklarda sıklıkla yer alan bilgilerdir. Peki, matbuu evrak basımı ve resmi belge düzenleme için gereken belgeler nelerdir?

 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri (şirketlerde)
 • İmza Yetkisi Olan Şahsın Kimlik Fotokopisi
 • En Son Aya Ait KDV Tahakkuku

Bu belgelerin, maliye tarafından yetkilendirilmiş anlaşmalı matbaalara getirilmesi şirket adına düzenleme yapılması için yeterlidir. Sizler de bu doğrultuda gereken belgeleri firmamıza ulaştırarak firma kimliğinizi en doğru şekilde yansıtacak matbuu evraklar için hizmet alabilirsiniz.

Matbuu evrak basımlarında bizzat yetkilendirilmiş firma ve matbaalardan hizmet alınması oldukça kritik bir öneme sahiptir. Bu işlemler için firmanızın pek çok bilgisini paylaştığınızdan dolayı, sürecin sizler için olumsuz sonuçlanma ihtimaline karşın mutlaka ehil firmalardan destek almanız önerilir. Sizler de bu gibi önemli bir konu hakkında profesyonel ve hızlı bir hizmet almak istiyorsanız, sunmakta olduğumuz pek çok hizmete göz atabilirsiniz.

Matbuu evraklar hem ciltli hem de ciltsiz olarak kurumsal kimliği öne çıkarmak için oldukça etkili ve aynı zamanda da gerekli olan ihtiyaçların başında gelmektedir. Hizmet vermekte olduğunuz alan her ne olursa olsun irsaliye, fatura, adisyon gibi bilgi içeren evraklar için profesyonel bir kurumdan yardım almak isterseniz, internet sitemizde yer alan örnek çalışmaları inceleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazın

× WP