TOP
opak sticker

Opak Etiket

Opak, kelime anlamı olarak şeffaf olmayan, ışığı geçirmeyen anlamına gelmektedir. Bununla beraber, ışığı yansıtmayan, parlama yapmayan cisimler, boyalar için de opak sıfatı kullanılmaktadır. Parlamanın rahatsız edebileceği zeminlerde genel olarak opak kaplamalar veya boyalar kullanılarak insan gözünün daha rahat etmesi ve güvenliğin arttırılmasına özen gösterilir.

Etiket, Fransızca bir kelime olup, belirli bir sınıf, toplum veya grup için uygun görülen davranışlar ve etik kodları tanımlamaktadır. Adab-ı muaşeret (görgü kuralları) etiket içinde yer almaktadır. Fransa’nın sanata ve sanatçılara olan desteği ile tanınan, son krallarından 14.Louis zamanında Versay Sarayına ziyarete gelen her misafire, sarayda göstermeleri gereken davranışları hatırlatan birer “etiket kartı” verilirdi. Zaman içerisinde bu kartların ismi farklı anlamlarda kullanılmaya başlandı ve günümüzde kullanılan anlamıyla ilk kez 1880’lerin sonunda literatürde kendisine yer bulmaya başladı.

Etiketler, birbirinden ayıramadığımız veya ne olduğunu ne konduğunu unuttuğumuz şişe, kutu, çekmece gibi nesneleri işaretlemek için mükemmeldirler. Eski zamanlarda bir parça kâğıt veya kumaş parçasının söz konusu eşya üzerine yapıştırılmasıyla yapılan etiketler, günümüzde çok daha teknolojik bir yaklaşımda, çok daha büyük ölçülerde üretilebilmektedir.

Opak Etiket Hakkında Bilgiler

Opak etiket nedir? Opak etiket kâğıt üzerine bir tür sağlığa zararlı olmayan plastik olan polipropilen kaplanarak üretilen ve ihtiyaca göre değişen türde yapıştırıcı ile termal kâğıda yerleştirilen bir etiket türüdür.

Piyasada bazen “plastik etiket” olarak adlandırılsa da bu hatalı bir tanımdır. Zira kullanılan malzemenin büyük kısmı yine kağıttır. Opak etiket özellikleri birçok açıdan diğer etiket türleriyle aynı olmakla beraber, dayanıklılık konusunda ayrılır. Opak polipropilen etiket kalınlığı standart olarak 60-90 mikron aralığında değişmektedir.

PP opak etiket üretiminde kullanılan yapıştırıcılar daha zayıf olan ve çıkartılıp tekrar yapıştırıcılar ve bir kere yapıştırıldığı zaman yerine sabitlenen yapıştırıcılar olarak ikiye ayrılır. Bu yapıştırıcılar piyasada genel olarak Akrilik Tutkal ve Hotmelt Tutkal olarak anılırlar ve opak etiket baskısı üzerinde bir etkileri bulunmaz.

Opak Etikete Neden İhtiyaç Duyulur?

Opak etiket kullanımı her yerde görülebilmektedir. Opak etiket kâğıdı, etiket olarak kullanılmak için diğer alternatiflerden daha başarılıdır, zira içerdiği polipropilen ile hem dış etmenlere hem de mekanik kuvvetlere karşı, yırtılma gibi, daha kuvvetlidirler. Bu da onların uzun ömürlü kullanım için daha uygun olmalarını sağlar.

Özellikle uzun süre raflarda bekleme olasılığı olan, marketlerde satılan ürünlerde opak etiketler tercih edilmektedir. Bu etiketler diriliklerini daha uzun süre korumakta, ürünlerin albenisini korumalarına yardımcı olmaktadır.

Bunun yanında ışığı yansıtmamaları, kolay leke tutmamaları da arka plan olarak kullanılabilme, eski, gözükmesi istenmeyen etiket ve markaların kapatılması konularında kullanılmasını sağlamaktadır. Bunun yanında yapılan baskı hatalarının kapatılması, markalı zarflarda markaların kapatılarak başka amaçlarla tekrar kullanılabilmesine de olanak sağlar.

Opak Etiket Hangi Şekil ve Boyutlarda Basılabilir

Opak etiket baskı için kullanılacak kâğıt rulosunun genişliği basılacak opak etiket kâğıdı boyutu için teorik olarak tek limittir. Baskı için kullanılan rulolar yüz metreden fazla uzunluğa sahiptir ancak genişlikleri gelende 100-160 cm civarındadır. Bundan dolayı normal kullanım amacıyla istenilen her ölçüde etiket baskısı yapılabilmesi mümkündür. Büyük etiket baskıları için müşteri hizmetlerimizle görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Opak etiketler istenilen şekil ve görseller kullanılarak basılabilmektedir. Yüksek teknolojili kesme makineleri basılan bölümü, müşterinin istediği biçimde, yuvarlak, kare, dikdörtgen, elips, üçgen veya müşterilerimizin istediği diğer şekillerde kesebilmektedir. Baskı sırasında dikkat edilmesi gereken bir nokta, genellikle monitörde görünen renkler ile baskının birbirini tutmamasıdır. Buna monitörlerin farklı kullanıcı ayarlar ve özellikleri ile bilgisayarların farklı renk uzayı ayarları kullanması sebep olmaktadır. Bu gibi durumların engellenmesi için özellikle çok renkli baskılardan önce müşteri temsilcilerimiz ile görüşmesinizi tavsiye ederiz.

Opak etiket baskı makinesi alarak piyasada standart ölçülerde satılan etiketleri kullanarak siz de etiketlerinizi evinizde veya iş yerinizde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kullanımı çok kolay olan bu makineler bilgisayara bağlanarak istediğiniz tasarımı kullanacağınız etiket kağıdının üzerinde istenildiği gibi konumlandırılmasına ve bastırılmasına izin vermektedir. Bu makinelerin fiyatları renkli baskı yapıp yapamamalarına göre, hızlarına ve destekledikleri etiket ölçülerine değişmekle beraber, uygun opak etiket fiyatları ile stokları çok hareketli ve fiyatları sürekli değişen veya barkodları olmayan ürünler satan işletmeler için ideal çözümlerdir.

Opak Etiket Nerelerde Kullanılır?

Dayanıklılığı ve farklı yapışkan seçenekleri ile dikkat çeken opak etiketler, özellikle Hotmelt olarak tabir edilen sabit (permanent) yapışkanlı çeşitleriyle birçok alanda kendisine kolayca yer bulmuştur.

Bunları;

  • Yönlendirme ve İş Sağlığı Güvenliği amacıyla kullanılan zemin etiketi,
  • Cam etiketi,
  • Metal ambalaj etiketi
  • Barkod etiketi,
  • Hatırlatma amaçlı etiketler,
  • İsim etiketi,
  • Plastik ambalaj etiketi,
  • Hataların veya görünmesi istenmeyen yazı ve barkodların kapatılması için,
  • Raf, çekmece gibi bölmelerin işaretlenmesi için olarak sıralayabiliriz.

Özellikle mekanik dayanımı yüksek olan opak etiketler, ıslanma, yırtılma ve aşınmalara karşı olan dirençleriyle açık alan ve yer kullanımına en uygun etiketleri olarak dikkat çekmektedir.

Yorum Yazın

× WP