TOP
rula sticker

Rulo Etiket

Rulo etiketler kağıt ya da plastik bazlı materyallerden hazırlanmakta, baskılı ya da baskısız olarak tercih edilmektedir. Özellikle de rulo halinde üretimleri gerçekleştirilerek kullanıma hazır hale getirildikleri için muhafazası, kullanması pratik olmakta, onlarca farklı sektörde rağbet görmektedir. Firma olarak yılların bilgi ve birikimi ile her türlü rulo etiket talebini karşılıyor, müşteri odaklı çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

Rulo Etiket Ne İşe Yarar, Özellikleri Nelerdir?

Hizmet verdiğiniz sektör ya da ürün hiç fark etmeksizin hedef kitlenizin karşısına öncelikle marka olarak çıkmanız gerekir. Markanızı müşterilerinize yansıtacak olan ilk parça etikettir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte etiket alanında emekten ve zamandan tasarruf sağlayacak çözümler ortaya çıkmış, rulo etiket modelleri tam da bu noktada en çok tercih edilenler olmuştur.

Rulo etiket baskı kullanım tiplerine ve şekillerine göre değişiklik göstermekte, ürüne dair detayların müşterilere sunulmasını, barkod okuma cihazları gibi dijital cihazların etiket sayesinde ürünleri tanımasını sağlamaktadır. Rulo etiket baskı makinesi haznesine sığacak şekilde üretilen etiketler çok farklı ölçülerde elde edilebilmektedir. Rulo etiket ölçüleri tamamen müşteri taleplerine göre değişmekte, kullanacakları makinenin haznesine, etiketin istenen büyüklüğüne göre değişebilmektedir.

Rulo etiket baskı kullanım tiplerine ve şekillerine göre değişiklik göstermekte, ürüne dair detayların müşterilere sunulmasını, barkod okuma cihazları gibi dijital cihazların etiket sayesinde ürünleri tanımasını sağlamaktadır. Rulo etiket baskı makinesi haznesine sığacak şekilde üretilen etiketler çok farklı ölçülerde elde edilebilmektedir. Rulo etiket ölçüleri tamamen müşteri taleplerine göre değişmekte, kullanacakları makinenin haznesine, etiketin istenen büyüklüğüne göre değişebilmektedir.

Rulo Etiketlerinin Çeşitleri: Kağıt Bazlı ve Plastik Bazlı Rulo Etiketleri

Rulo etiket çeşitleri ilk olarak yapışkan kağıdın türüne göre değişir. Bunlardan ilki kağıt bazlı rulo etikettir. İkincisi de plastik bazlıdır. Kağıt bazlı rulo etiketler ihtiyaca göre kuşe etiketler, termal barkod etiketler ve eko termal etiketler olarak ayrılır.

Plastik bazlı rulo etiketlerse dört başlık altında toplanır. Bunlar PP opak etiketler, PP mat etiketler, silvermat etiketler ve fastyre etiketlerdir. Fastyre aynı zamanda kumaş etiketi olarak da adlandırılır. Sonuç olarak günümüzde kullanılan bütün endüstriyel etiketler, rulo etiket çeşitlerindendir ve iki ana kategori altında her ihtiyaca göre alternatifler mevcuttur.

Rulo Etiket Nerelerde Kullanılır?

Rulo etiket kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Endüstriyelleşmenin yaygınlaşmasıyla beraber daha da artacağı tahmin edilebilir. Özellikle el terminallerinin ortaya çıkması, çeşitlerinin, modellerinin çoğalması etiketlemeyi daha pratik hale getirmektedir. Bu da rulo etiket kullanım alanları açısından zenginleşmeye vesile olmaktadır.

Sürekli olarak stok kontrollerinin yapılması gerektiğinde, iade işlemleri olduğunda rulo etiketler büyük kolaylık sağlamaktadır. Başlıca rulo etiket kullanım alanları şunlardır:

  • Gıda sektöründe,
  • Tekstil sektöründe,
  • Perakende sektöründe,
  • Gazete bayilerinde,
  • Otobüs şirketlerinde,
  • Havaalanı firmalarında,
  • Kırtasiye, matbaa sektöründe vs.

Malzemesine Göre Farklı Rulo Etiket Türleri: Kağıt/Plastik-Film/Dokulu

Rulo etiket seçimi tamamen kullanıcının inisiyatifinde olsa da malzemelerine göre her bir rulo etiketin özellikleri farklıdır. Bu yüzden her şeyden önce ihtiyaç ve kullanım alanı göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru etiket seçimi başarı oranını arttırır, iş verimliliğini ve etiketleme hızını yükseltir. Bu sayede herhangi bir etiketleme işlemi daha kolay yapılacağı gibi etiketin kullanım ömür de uzun olur. Eğer doğru rulo etiket kağıdı seçilmezse etiket kullanılacağı zemine yapışmayacak, yapışsa da uzun süre dayanıklılık gösteremeyecektir.

Kağıt

Kağıt rulo etiketler kendi içinde sınıflara ayrılır. Termal rulo etiket üzerinde herhangi bir koruyucu tabaka bulunmaz. Doğrudan kağıda lamine edilir. Böylece yazıcı ısısı termal yollarla sıvılaşır. Elde edilen baskı kağıt üzerine uygulanır. Dış koşullara karşı üst düzey dayanıklılık gösterdiğinden perakende ve gıda sektörü başta olmak üzere çok geniş alanda kullanılır.

Ribon yardımıyla üzerine baskı uygulanan kağıt etiket ise kuşe rulo etikettir. Beyaz Premium etiket kağıdı kullanılmakla birlikte parlak ya da yarı mat alternatiflere sahiptir. Pürüzsüz yüzeyi ile öne çıkan etikette ribon yardımıyla baskılama sırasında termalin transferi gerçekleşir.

Plastik-Film

Plastik rulo etiketler pek çok farklı özelliğiyle diğerlerinden ayrılmaktadır. Dayanıklılığı, yapışkanlığı, esneklik düzeyi ve daha birçok açıdan öne çıkan plastik filmler tek yüzeyi yapışkanlı, iki yüzeyi yapışkanlı alternatiflere sahiptir.

Beyaz BOPP etiketi son derece uzun ömürlüdür. Aşınmaya ve yıpranmaya dayanıklı olan beyaz BOPP çıkarılabilir etiketler nem ve su geçirmez. Tasarımlarında alta beyaz bir katman yerleştirilir ve adeta beyaz bir etiket üzerine baskı yapılmış hissi oluşturur.

Şeffaf BOPP etiketi tek yüzeyi koronalı, şeffaf, ısıl yapışmalı rulo etiket türüdür. Etiketleme makinelerinde üst düzey performans verir. Pet şişelerde, cam şişelerde rahatlıkla kullanılabilir. Sekiz renge kadar baskı yapılabilir.

Gökkuşağı holografik BOPP etiketi doğru ışıklandırma altında nesnelerin olduğu gibi görünmesine imkan verir. Özellikle hediye ambalajı tarzı alanlarda, broşürlerde yaygın olarak kullanılır.

Gümüş metalik BOPP etiketi çeşitlerinin bir tarafı parlak diğer tarafı mattır. Isıl yapışmalı çift taraflı ürünlerdir. Metalik taraf baskıya ve laminasyona uygun olduğu gibi nem, gaz, ışık bariyer özelliği bulunur. Bariyere ihtiyaç olan her yerde ve her uygulamada kullanılabilir.

Dokulu

Pürüzsüz yüzeye sahip olan etiketler haricinde dokulu rulo etiketler de bulunmaktadır. Beyaz parşömen dokusu bu alanda en çok tercih edilenlerdendir. Beyaz döşenmiş doku farklı zeminler üzerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca cream laid texture ise krem renginde olup renk tercihini bu yönde kullanmak isteyenlere hitap etmektedir. Firmamız bütün rulo etiket taleplerinizi kaliteli ürün, hızlı üretim, bütçe dostu fiyat ayrıcalıklarıyla karşılamaktadır.

Yorum Yazın

× WP