TOP
uv baskı nedir?

UV Baskı Nedir?

UV baskı, dijital reklam sektöründe sıklıkla kullanılan baskı tekniğidir. Dijital reklam sektöründe yer edinen baskı tekniğinde mürekkep ve ultraviyole ışınları kullanılmaktadır. Kağıt, yapışkan malzeme ya da akrilik malzeme gibi farklı malzemelerin üzerine mürekkebin çarpmasının ardından ultraviyole ışınları gönderilir. Ultraviyole ışınları mürekkebin üzerine gelir gelmez mürekkebin hızlıca kurumasını sağlar.

UV baskı, ultraviyole ışınlarının mürekkep üzerinde kullanılmasıyla elde edilen baskı yöntemidir. Yazıcı ile uyum sağlayan her yüzey için kullanılabilir baskı yöntemidir. Ultraviyole ışınlarının yüzeye çarpan mürekkebi kısa sürede kurutmasıyla baskı oluşmaktadır. Ultraviyole baskı için özel geliştirilmiş yazıcılar kullanılmaktadır. 

UV baskı makinesi ile uyum sağlayan tüm yüzeyler için kullanılabilir olan baskı tekniği kaliteli, canlı ve etkili baskılar oluşturur. Günümüzde teknoloji ön plana çıkmakta ve birçok alanda yenilikler gerçekleştirmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde dijital baskı alanında da birçok yenilik yapılmıştır.

Dijital baskı günümüzde avantajlı bir yöntem olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Geçmiş yıllarda kullanılan baskı teknikleri zaman kaybının yaşanmasına neden olurken günümüzde kullanılan UV baskı sayesinde insanlar zaman kaybı yaşamaz. Dijital baskı alanında kuruması zor olan baskıların daha kısa sürede kuruyarak kullanılması için özel geliştirilmiş UV baskı kullanılmaktadır.

Kullanılan baskı tekniği sayesinde mürekkep daha kısa sürede kuruyarak baskılar daha kısa sürede hazır hale gelir. UV baskı tekniği sayesinde uygulanan baskının kalitesi arttırılır. Güneş ışınlarından ve uygunsuz hava koşullarından kaynaklı baskılar zarar görürken UV baskı tekniğiyle hazırlanan baskıların zarar görmesi önlenir.

UV baskı nedir, neden tercih edilir? Ultraviyole ışınlarının kullanılmasıyla elde edilen baskılar birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Özel baskı tekniği sayesinde hazırlanan baskılar uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Baskılarda renk solması ya da yıpranma söz konusu değildir. UV baskıyla hazırlanan baskılar rengini korur. Canlı, solmayan ve tam renginde baskılar için tercih edilen bu yöntem aynı zamanda baskının kullanım ömrünü de korumaktadır.

Dijital baskı merkezi olarak hizmet veren işletmelerde UV baskı tekniği kullanılmaktadır. Birçok avantajı beraberinde getiren baskı tekniği için özel yazıcılar ve mürekkep kullanılır. UV mürekkepleri ışınlardan sonra beklenen etkiyi göstermek üzere özel olarak geliştirilmiştir.

UV Baskı ile Geleneksel Baskı Arasındaki Farklar Nelerdir?

UV baskı tekniği mürekkebin yüzeye çarpar çarpmaz ultraviyole ışınlarıyla kısa sürede kurutulmasıdır. Uygulanan baskı tekniğinde özel mürekkep ve yazıcı kullanılmaktadır. Geleneksel baskı yöntemi ise solvent mürekkep kullanımıyla hazırlanan bir baskı yöntemidir. Solvent baskı türleri için kullanılan mürekkep çevreye zarar verebilir.

Mürekkep uçucu bir yapıya sahiptir. Buharlaşabilir özellikteki mürekkep, çevreye zarar verebilecek uçucu organik bileşenler yayabilir. Uçucu organik bileşenler çevreye yayıldığında sıcaklık artışı görüldüğü gibi çevreye aynı zamanda bir koku yayılır. Aynı zamanda mürekkebin kurutulması için harici yöntemler kullanılmalıdır.

Boya kurutma işlemlerinde uygulanan yöntemler zaman kaybı oluşturmaktadır. Çünkü kurutma için uygulanan yöntemler birkaç gün sürebilir. Yüzeye uygulanan mürekkep, baskı yapılan materyal tarafından absorbe edilebilir. Bu nedenle baskılarda mat ve solgun renkler görülebilir.

Canlı renkler için UV baskı tekniği kullanılmaktadır. Dijital baskı alanında geleneksel baskı yöntemi sınırlı sayıda baskı elde edilmesini sağlar. Baskılar kağıt ve kartonla sınırlıdır. Baskı yöntemi UV baskı olduğunda çeşitli yüzeyler için baskı uygulanmaktadır.

UV baskı ile geleneksel baskı arasındaki farklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Geleneksel baskı yönteminde zararlı uçucu bileşenler yayıldığı için bu baskı yöntemi çevre dostu kabul edilmez. UV baskı yöntemi ise çevreye herhangi bir zarar vermez.
 • Geleneksel baskı yönteminde mürekkebin kuruması için harici işlemlere ihtiyaç duyulurken UV baskı yönteminde mürekkebin kuruması için harici işlemlere ihtiyaç duyulmaz. 
 • Geleneksel baskı yöntemi birkaç gün sürerken UV baskı yöntemi kısa sürede baskıların kurumasını sağlar. 
 • Geleneksel baskı yönteminde renkler mat ve solgun olurken UV baskı yönteminde renkler canlıdır. 
 • Geleneksel baskı yönteminde yüzey kısıtlaması kağıt ve kartonla sınırlıdır. UV baskı yönteminde ise kağıt, yapışkanlı yüzeyler, akrilik yüzeyler gibi farklı yüzeyler kullanılabilir.

Geleneksel baskı yöntemiyle UV baskı yöntemi kıyaslandığında baskı yöntemlerinin birbirine benzediği söylenebilir. Fakat baskı yöntemleri arasında farklar bulunmaktadır. Geleneksel baskı yönteminde solvent bazlı ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünler içeriği nedeniyle çevreci baskı olarak kabul edilmez. Ultra – viole ışınlar UV baskı tekniğinde kullanılmaktadır. Birçok avantajı sektöre kazandıran bu teknik aynı zamanda çevreci bir tekniktir.

UV Baskının Özellikleri ve Avantajları

UV baskı yönteminde mürekkebin kurutulması için sıcaklık kullanılmamaktadır. Kurutma işlemi için civa / kuartz veya LED ışıklar kullanılmaktadır. Özel olarak tasarlanmış, yüksek yoğunluklu ultraviyole ışık, mürekkebe temas ettiği an kuruma sağlamaktadır. Mürekkep, baskı malzemesinin üzerine dağıtılırken ultraviyole ışınları mürekkebe temas ederek anında mürekkebin kurumasını ve baskının oluşmasını sağlar. Katı veya macun halde olan mürekkep, ultraviyole ışınlarının temasının ardından hemen sıvı hale döner. Bu nedenle mürekkebin buharlaşması neredeyse imkansızdır.

UV baskının faydaları arasında buharlaşma olmadığı için zehirli gaz yayılması olmaz. Bu sayede UV mürekkebi çevre dostu olarak kabul edilir. Birçok faydayı bir arada sunan baskı yöntemi kaliteli ve kullanışlı baskıların elde edilmesini sağlar. UV baskının özellikleri:

 • Özel mürekkep kullanılmaktadır. 
 • Kullanılan mürekkep farklı zeminlere uygulanabilir. 
 • Mürekkebin kurutma işlemi anında gerçekleştirilir. 
 • Kurutma işlemi için sıcaklık gerekmez. 
 • Civa / kuartz veya LED ışık kullanımıyla kurutma sağlanır. 
 • UV baskı için özel yazıcılar kullanılır. 
 • UV baskı sayesinde mürekkep buharlaşmaz.

Dijital baskı alanında önemli bir yere sahip olan UV baskı tekniği yukarıda yer alan özellikleri taşımaktadır. Bu baskı tekniği taşıdığı özellikler sayesinde birçok avantajı sektöre kazandırmaktadır. Geniş kullanım alanına sahip olan baskı tekniği için farklı yüzeyler rahatlıkla kullanılabilir. Yüzeyin yazıcı ile uyumlu olması yeterlidir. Birçok özelliği bir arada barından UV baskının avantajı:

 • Ultraviyole ışınlarının kullanılmasıyla elde edilen baskı tekniği dayanıklı bir yapıya sahiptir. 
 • Esnek bir baskı tekniğidir. 
 • Olabildiğince hızlı kuruma sürecine sahiptir.
 • Baskılar yüksek kaliteye sahiptir.

UV baskı tekniğinin kullanılmasıyla hazırlanan baskılar kalitelidir. Aynı zamanda baskı renginin canlı olmasını sağlar. Birçok avantajı sektöre kazandıran bu baskı tekniği maliyetiyle de dikkat çekmektedir. Uygun maliyet ile satışa sunulan baskı tekniği çevre dostu olduğu gibi bütçe dostu olarak da kabul edilmektedir.

Ultraviyole ışınlarının kullanılmasıyla elde edilen baskı yöntemi sektörün avantajlı baskı yöntemi olarak kabul edilmektedir. Birbirinden farklı yüzeylere sahip materyaller üzerine baskı uygulanıyor olması, UV baskı tekniğinin geniş alanda kullanılmasını sağlar. Geleneksel baskıya oranla daha hızlı sonuç verdiği için zaman kaybını önler. Herhangi bir ekstra işleme gerek duymadan mürekkebin kuruması sağlanır. Daha uygun maliyete sahip olan baskı yöntemi güvenle tercih edilmektedir.

UV Baskı Nerelerde Kullanılır?

UV baskı tekniği sahip olduğu özellikler ve sağladığı avantajlar sayesinde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Farklı yüzeylere kolaylıkla uygulanabiliyor olması sayesinde çok çeşitli kullanım alanına sahiptir.

UV baskının kullanım alanları:

 • Cam yüzey çeşitleri 
 • Ahşap yüzey çeşitleri 
 • Seramik ve taş yüzey çeşitleri 
 • Pleksi yüzey çeşitleri 
 • Etiket yüzeyi 
 • Telefon, tablet, televizyon gibi elektronik eşyaların yüzeyleri

Reklam sektörü içerisinde önemli bir yere sahip olan UV baskı tekniğinin kullanım alanı oldukça geniştir. Cam yüzeyler üzerine kolaylıkla baskı yapılabilir. Cam, günümüzde farklı kullanım alanlarına sahiptir. İnsanların ihtiyaçlarına çözüm sunmak amacıyla kullanıldığı gibi dekorasyon alanında da önemli bir yere sahiptir.

Cam yüzeylerde kullanılan baskı yöntemi aynı zamanda ahşap yüzeyler için de uygundur. Ahşap ürünlerin yüzeyine uygulanan baskı, solma ve yıpranma yapmaz. Seramik & taş yüzeyler için UV baskı tekniğinin kullanımı yaygındır. Seramik ve taş yüzey üzerine uygulanan baskı canlı bir görünüme sahiptir. Pleksi yüzeyler için güvenle tercih edilen baskı tekniği kısa sürede sonuç vermektedir. Yapışkanlı yüzeylerde kullanılan baskı tekniği etiket yüzeyi baskısı olarak tercih edilmektedir. Farklı alanlarda kullanılan baskı yöntemi aynı zamanda otomotiv sektörü içerisinde de tercih edilmektedir. Telefon veya tablet gibi elektronik eşya yüzeyleri de bu baskı yönteminin kullanılmasından faydalanmaktadır.

UV Baskı Çeşitleri

UV baskı yüzeyleri değişiklik gösterdiği gibi yüzeyler için yapılan baskılar da farklılık göstermektedir. UV baskı çeşitleri, firmaların veya işletmelerin isteği üzerine belirlenmektedir. Bu baskı yönteminde tüm renkler bir defa basılır. Bu sayede kolay kuruma elde edilir.

UV baskı tekniğinin çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

 • Cam UV baskı çeşidi 
 • Forex UV baskı çeşidi 
 • Pleksi UV baskı çeşidi
 • MDF UV baskı çeşidi
 • Seramik UV baskı çeşidi
 • Ahşap UV baskı çeşidi
 • Kompozit UV baskı çeşidi
 • Kanvas UV baskı çeşidi
 • Folyo UV baskı çeşidi
 • Magnet UV baskı çeşidi 

Yukarıda yer alan baskı çeşitleriyle birlikte deri yüzeylere uygulanan deri UV baskı çeşidi bulunmaktadır. Aynı zamanda metal yüzeyler için metal UV baskı çeşidi kullanılmaktadır.

UV baskının kullanım alanları oldukça geniştir. Kumaşların yüzeyine de uygulanan baskı tekniği başarılı sonuçların elde edilmesini sağlar. Kadife ve kumaş renksiz UV baskı, herhangi bir renk işlemi uygulanmadan yapılan baskı yöntemidir. Taş ve mermer yüzeyine UV baskı yapılmasıyla canlı ve kalıcı baskılar elde edilir. Baskı çeşitleri, baskının hangi yüzeye yapıldığıyla ilişkilidir. Sticker ve folyo UV baskı yöntemi sayesinde uygun fiyatlı baskılar gerçekleştirilir. Yüzey değişikliği doğrultusunda baskı çeşitleri artmaktadır. Baskılar her yüzey için özel koşullarda gerçekleştirilir.

UV Baskı Fiyatları

UV baskı fiyatları farklı fiyat aralığına sahiptir. Fiyatlarda görülen farklılığın temel nedeni:

 • Kullanılan malzeme
 • Boyut

Baskı için kullanılan malzeme ve baskı boyutu doğrultusunda fiyatlar değişmektedir. UV baskı tekniği genel olarak uygun maliyet sağlamaktadır. Bu nedenle geniş kullanım alanında rahatlıkla tercih edilmektedir.

Yorum Yazın

× WP