TOP
branda baskı uygulamaları

Branda Baskı Uygulamaları

Kimyevi olarak PVC sektörüne giren branda, dijital baskı sektörünün vazgeçilmez bir ürünüdür. Sahip olduğu özelliklerle tercih edilen branda, reklam sektörü içerisinde önemli bir yere sahiptir. Sağlam ve esnek yapısıyla avantajlı kullanım sağlar. Kaliteli bir görünüme sahip olan uygulama, geniş kullanım alanına sahiptir.

Branda Baskı Hakkında Genel Bilgi

Su ve ışık geçirmez kumaştan üretilen branda genellikle açık alanda kullanılmaktadır. Reklam sektörü çalışmalarının önemli bir parçası olan branda, özel geliştirilmiş baskı tekniği sayesinde kullanıma hazır hale getirilmektedir. Branda baskı, branda üzerine yapılan baskı yöntemidir. Branda baskı yönteminin uygulanması için dijital baskı makineleri kullanılmaktadır. Kullanılan makineler sayesinde kaliteli, dayanıklı ve canlı baskılar elde edilmektedir.

Dijital baskı işlemi için tercih edilen branda ya da vinil beyaz renktedir. Vinil baskı işleminde veya branda baskı işleminde böylelikle geniş kapsamlı baskı çalışmaları yapılabilir. Beyaz rengin üzerine istenilen baskı ve yazı rahatlıkla yapılabilir. Branda baskı işleminde kullanılan makinelerde özel mürekkep tercih edilmektedir.

Baskı makinelerinde kullanılan solvent bazlı mürekkep, püskürtme tekniğiyle branda üzerine uygulanmaktadır. Uygulanan teknikle branda baskı kalitesini ve yapısını korur. Dijital baskı sektörü içerisinde önemli bir yere sahip olan uygulama hem kapalı alanda hem açık alanda kolaylıkla kullanılabilir. PVC kategorisine giren branda, farklı kullanım alanlarında tercih edilmektedir.

Branda Baskı Kullanım Alanları

Branda baskı farklı özelliklere sahiptir. Baskı tekniğinde kullanılan malzemeler, baskının kalitesi ve baskının uygun fiyatlı olması birçok avantajı beraberinde getirir. Branda baskı bu avantajları sağladığı için farklı alanlarda kullanılmaktadır. Branda baskı tekniği özellikle reklam sektörü içerisinde önemli bir yere sahiptir. Reklam yapmak amacıyla kullanılan brandalar genellikle binaların dış cephelerinde yer alır. Branda baskı kullanım alanı aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Bina cephe giydirme işlemleri 
 • Afiş 
 • Pankart
 • Germe tabela

Branda baskının kullanım alanları genellikle reklam sektörü içerisinde yer almaktadır. Herhangi bir ürün veya hizmet üzerine reklam yapmak isteyenler branda baskı ile reklam yapabilir. Branda baskılar kapalı ortamda kullanılabildiği gibi açık ortamda da rahatlıkla kullanılabilir. Açık ortamda kullanım için uygun olan branda baskı yöntemi bu sayede reklam sektöründe ön plana çıkmaktadır. Işık, ısı ve zorlu hava koşullarına karşı dayanıklı olan branda baskı yöntemi özellikle bina cephe giydirme işlemlerinde tercih edilmektedir.

Binaların dış cephelerinde reklam amacıyla kullanılan brandalar etkili sonuç almak isteyenler için uygundur. Afiş, pankart ve germe tabelalar için de tercih edilmektedir. Tabelaların ışıklı veya ışıksız olması kullanımı etkilememektedir. Dijital baskı hizmeti kapsamında branda baskı tekniğini kullanarak etkili reklam çalışmaları yapılabilir. Baskı işleminde kullanılan mürekkep ve mürekkebin uygulama yöntemi özel geliştirilmiş yöntemdir. Dayanıklı, kaliteli ve canlı baskılar oluşturulmaktadır.

Branda Baskısını Hangi Ölçü ve Özelliklerde Yapabiliyoruz?

Branda baskı sahip olduğu avantajlarla geniş kullanım alanına sahiptir. Farklı kullanım alanlarında tercih edilen baskı yöntemi özellikle farklı ölçülerde kullanıma sunulduğu için tercih edilmektedir. İhtiyaç ve istek doğrultusunda uygulanan baskı işleminde müşterinin belirttiği ölçüler göz önünde bulundurulmaktadır. Branda baskı ölçüleri, baskı tekniğinden doğru sonucu elde etmek için değiştirilebilir. Dijital baskı hizmeti kapsamında uygulanan baskı yönteminden 280 gram ve 440 gram branda kullanılmaktadır.

280 gram – 440 gram baskı yönteminde branda arkası siyahtır. Arkası beyaz branda baskı 440 gram olarak uygulanmaktadır. Uzun yıllar kullanılan branda baskı, dijital baskı makinesi ile yapılmaktadır. Baskı makinesi içerisinde özel mürekkep kullanılmaktadır. Dijital baskı makinesinin içerisinde kullanılan mürekkebe püskürtme yöntemi uygulanmaktadır. Püskürtme yöntemi sayesinde branda baskılar kısa sürede hazırlanmaktadır. Branda baskı özellikleri değişiklik gösterebilir. Firmamız tarafından kullanıma sunulan başlıca branda baskı arasında Avrupa baskı bulunmaktadır. Avrupa branda baskı, delikli veya deliksiz branda üzerine uygulanmaktadır.

Farklı kullanım alanlarına sahip olan baskı yönteminin kullanım süresi ortalama 35 – 40 yıldır. Branda baskı ilk zamanlar tente ve çadır gibi alanlarda kullanılırken günümüzde daha farklı alanlarda kullanılmaya başlamıştır. Brandanın kullanım alanının değişmesi ise zamanla sektörlerde duyulan ihtiyaç doğrultusunda gelişmiştir.

Branda Solvent Baskı ve Özelliği

Solvent, mürekkep içerisinde yer alan uçucu yapıya sahip maddedir. Solvent bazlı mürekkep ise geniş kullanım alanına sahiptir. Özel olarak geliştirilmiş mürekkep uçucu bir yapıya sahiptir. Mürekkebin yapısı avantaj sağladığı gibi dezavantaj da sağlayabilir.

Yüzeye uygulanan baskı işleminin ardından solvent bazlı mürekkep erir. Mürekkep eridiğinde uçucu maddelerden geriye kalanlar baskıyı oluşturur. Branda baskı yönteminde solvent bazlı mürekkep kullanılmaktadır. Kullanılan mürekkeple yapılan baskı işlemi kaliteli sonuçlar elde etmeyi sağlar.

Branda solvent baskı, branda üzerine uygulanan solvent bazlı mürekkeple oluşturulur. Bunun için dijital baskı makineleri kullanılmaktadır. Dijital baskı makinesi sayesinde farklı ölçülerde branda baskı yapılabilir. Branda baskılar geniş kullanım alanına sahiptir. Baskı makinesi için yüzey uyumunun sağlanması gerekir. Makine için uygun olan yüzeylerin tamamında baskı uygulanabilir.

Branda baskı yöntemi sahip olduğu özellikler sayesinde tercih edilmektedir. Baskı yönteminin özellikleri:

 • PVC kategorisinde yer alan bir malzemedir. 
 • Sağlamdır. 
 • Esnektir.
 • Kalitelidir.
 • Uygun fiyatlıdır. 
 • Geniş kullanım alanına sahiptir. 
 • Uzun ömürlüdür. 
 • İstenilen yazı ve baskı uygulanabilir. 
 • Farklı renkler kullanılabilir. 
 • Solvent bazlı mürekkep kullanılmaktadır. 
 • Baskı işleminde püskürtme tekniği kullanılmaktadır.
 • Dijital baskı makinelerinden baskı alınmaktadır.

Branda, PVC kategorisinde yer alan bir malzemedir. Yüksek dayanıklılığa sahip olduğu gibi aynı zamanda esnek bir yapıya sahiptir. Kaliteli malzemelerle hazırlanan baskı işleminde solvent bazlı mürekkep kullanılmaktadır. Solvent bazlı mürekkep, püskürtme tekniğiyle branda üzerine uygulanır.

Püskürtme işlemi ardından yüzeye temas eden mürekkep erir ve uçucu maddelerden geriye kalan boya baskıyı oluşturur. Branda genellikle beyaz renktedir. Beyaz renkteki branda üzerine istenilen yazı ve baskı uygulanabilir. Fakat farklı renklerde branda kullanımı da mümkündür. Farklı ölçülerde tasarlanıp üretilen branda bu özelliği sayesinde geniş kullanım alanına sahiptir. Dijital baskı makinelerinden baskı alınmaktadır.

Solvent Baskının Avantaj ve Dezavantajları

Solvent bazlı mürekkep uçucu bir yapıya sahiptir. Solvent mürekkeple yapılan baskı işlemlerinde dijital baskı merkezleri hizmet vermektedir. Solvent baskının sağladığı avantajlarla birlikte bazı dezavantajlar da bulunmaktadır. Solvent baskının sağladığı bazı avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Uzun süre kalıcıdır. 
 • Açık alanda ve kapalı alanda kullanım için uygundur. 
 • Yüksek hızda baskı yapılmasını sağlar.
 • Uygun maliyetlidir.

Baskı yöntemi için solvent baskı makinesi kullanılmaktadır. Kullanılan makine sayesinde etkili ve kaliteli baskı uygulanmaktadır. Branda baskı için tercih edilen solvent baskı, yüzey üzerinde uzun süre kalıcıdır. Ömürlük baskı için tercih edilen solvent baskı, dış mekan reklamcılığı alanında etkilidir. Açık hava koşullarından etkilenmez. Uygun fiyatlı olmasıyla ekonomik baskı tekniği kabul edilmektedir. Baskı tekniği bazı dezavantajları da içerisinde barındırmaktadır. Bu dezavantajlar:

 • Baskı renginin soluk olması
 • Uçucu maddelerin çevreye zarar veriyor olması

Dış cephe reklam ürünleri için tercih edilen baskı yönteminde solvent bazlı mürekkep kullanılmaktadır. Kullanılan mürekkep içinde uçucu maddeler bulunur. Uçucu maddeler çevreye zarar vermesiyle bilinirken baskı işlemleri rengini korumaktadır. Branda – one way vision – cephe giydirme işlemleri için uzman ekip yardımıyla hizmet alınabilir. Alınacak dijital baskı hizmeti uygun fiyatlı olduğu gibi kaliteli ve kullanışlıdır.

Yorum Yazın

× WP