TOP
etiket çeşitleri nelerdir

Etiket çeşitleri nelerdir?

Etiket, Fransızcadan dilimize geçmiş bir kelimedir. Fransızca “etiquette” kelimesinin dilimize geçmesiyle anlam kazanan etiket, günümüzde güçlü anlamların karşılığıdır. Farklı sektörlerde hizmet veren kişi, kurum veya işletmeler verdiği hizmet doğrultusunda etiketlerden faydalanmaktadır.

Etiketlerin üzerinde yer alan bilgiler aynı zamanda marka ve kurumun tanıtımını yapmaktadır. Etiket tasarımında ve üretiminde farklılıklar görülmektedir. Etiketlerin üretiminde kullanılan malzemeye göre etiket çeşitliliği vardır. Etiket çeşitleri arasında yer alan etiketler:

 • Baskılı etiketler
 • Baskısız etiketler

Etiketler iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunlardan biri baskılı etiketler olurken diğeri de baskısız etiketlerdir. Bu iki etiket çeşidi farklı alanlara hitap etmektedir. Etiketler baskı durumuna göre iki gruba ayrılır. Her etiket çeşidi kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmaktadır. Etiketlerin farklı gruplara ayrılmasındaki neden ise etiket üretiminde kullanılan materyaldir.

Etiket çeşitleri arasında kağıt bazlı etiketler ve plastik bazlı etiketler yer almaktadır. Kağıt bazlı ve plastik bazlı etiketler de kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır. Kağıt bazlı etiketlerin çeşitleri:

 • Kuşe etiketler 
 • Eco termal etiketler 
 • Lamine termal etiketler
 • Vellum etiketler 
 • Fastyre etiketler
 • Termal etiketler 
 • Floresan etiketler

Plastik bazlı etiketlerin çeşitleri:

 • Kırılgan etiketler 
 • Opak etiketler
 • Silvermat etiketler 
 • Şeffaf etiketler
 • Japon akmaz etiketler
 • Lazer yazıcı etiketler

Baskısız etiket aynı zamanda boş etiket olarak da biliniyor. Boş etiketler müşterinin isteği üzerine üretiliyor. Baskılı etiket ise üzerinde logo, isim ve bilgiler bulunduran etiket oluyor. Baskılı etiketlerin üzerine çeşitli baskı yöntemleriyle baskı uygulanıyor. Hem baskılı etiketlerde hem de baskısız etiketlerde kullanılan kağıt bazlı etiket çeşidi ise rulo halinde üretiliyor. Farklı ebatlarda üretilen kağıt etiket ruloları barkod yazıcı kullanımı için uygun görülmektedir.

Plastik bazlı etiket ise kağıt bazlı etikete göre daha dayanıklıdır. Kolay yıpranmayan etiket çeşidi soğuğa ve sıcağa karşı ekstra dayanıklıdır. Ribonlu etiket, barkod yazıcı kullanımında etiketlerin üzerine baskı alınmasını sağlayan, baskı alma işlemini termal transfer yöntemiyle gerçekleştiren malzemedir. Ribonlu ve ribonsuz etiket farklı kullanım alanlarına sahiptir.

Kağıt Bazlı Etiketler Nelerdir?

Etiketler kendi aralarında farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu gruplardan biri de kağıt bazlı etiket çeşididir. Kağıt bazlı etiketlerin üretiminde kağıt ve türevi malzemeler kullanılmaktadır. Kağıt bazlı etiketler kendi arasında iki temel gruba ayrılır. Kuşe ve termal olarak iki gruba ayrılan kağıt bazlı etiketler rulo halinde üretilmektedir. Etiket ruloları istenilen boyutlarda ve adette üretilmektedir. Kağıt bazlı etiketlerin tüm çeşitleri barkod yazıcılar için uygundur.

Kuşe Etiket

Kağıt bazlı etiketlerin arasında yer alan ve sıklıkla kullanılan kuşe etiket nedir? Kuşe etiketler ribon baskılar için uyumluluk sağlamaktadır. Üst kısmı parlak ve pürüzsüz olan kuşe etiket çeşidi kağıt bazlı olduğu için yeteri kadar dayanıklı değildir. Isı, sürtünme ve neme karşı dayanıklılığı orta seviyededir. Kuşe etiket özellikleri arasında yer alan diğer özellik ise etiket kalitesinin arttırılabilir olmasıdır. Baskı esnasında kullanılan ribonun kalitesi, etiketin son halinin kalitesini etkilemektedir.

Fastyre Etiket

Fastyre etiket, ribon baskısına uygundur. Fiziksel yapısı nedeniyle metalik bir yapışkan tarafa sahiptir. Kağıt bazlı etiket sınıfında yer alan fastyre etiket genellikle tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Sıklıkla tercih edilen bir etiket çeşidi olan fastyre etiket, kaplaması bulunan bir etikettir. Etiketin üst kısmında vellum ya da kuşe kağıt kaplama bulunmaktadır.

Eco Termal Etiket

Eco termal etiket uzun ömürlü bir etiket türü değildir. Bu etiket türünün genellikle raf ömrü 3-6 ay arasıdır. Kağıt etiket türleri arasında yer alan bu etiket türünün yüzeyinde koruyucu bir tabaka bulunmamaktadır. Kullanılan barkod etiketi üzerine ısı uygulandığında etiket, termal sıvılaşma özelliği göstermektedir. Termal sıvılaşma sonrasında eco termal etiketler oluşmaktadır. Eco termal etiketler nemli ve sıcak ortamlarda kullanılmamaktadır. Alkole, ısıya, sıvıya ve ısığa karşı dayanıksız olan etiket türü ribon kullanımı gerektirmez. Maliyeti oldukça düşük olan etiket türü genellikle raf ömrü kısa olan ürünler için kullanılmaktadır.

Lamine Termal Etiket

Lamine termal etiket, ribon malzemesine ihtiyaç duyulmadan etiket üzerine ısı uygulanmasıyla baskı yapılan etiket türüdür. Bu etiket türünün yapımında ribon kullanılmaması sayesinde maliyet oldukça düşüktür. Termal etiket çeşidi olan lamine etiketin üzerinde koruyucu tabaka bulunmaktadır. Kullanım ömrü 6-9 ay arası olan etiket, eco termal etikete oranla daha dayanıklıdır ve %30 daha pahalıdır.

Vellum Etiket

Vellum etiket ile kuşe etiket birbirine benzetilmektedir. İki etiket türünün arasındaki fark ise vellum etikette gözle görülemeyen gözenekler bulunmaktadır. Maliyet olarak kuşe etiket ile aynıdır. Vellum etiketlerin zemini pürüzsüz bir yapıya sahip değildir. Gözle görülemeyen gözenekler nedeniyle pütürlü bir yüzeye sahiptir. Vellum etiketler daha mat bir görünüme sahiptir.

Termal Etiket

Termal etiket, kağıt bazlı etiketler sınıfında yer almaktadır. Bu etiketler için doğrudan termal baskı yöntemi kullanılabilir ve etiket baskısı alınabilir. Termal etiketin en önemli avantajlarından biri baskı için ribon ihtiyacının bulunmamasıdır. Termal etiket aynı zamanda maliyeti düşük etiket çeşitlerindendir.

Floresan Etiket

Kağıt bazlı etiket kategorisinde yer alan floresan etiket suya ve neme karşı dayanıklı değildir. Bu nedenle kolaylıkla yırtılabilir. Floresan etiketler 5 farklı renkte üretilebilir. Sarı, kırmızı, turuncu, mavi ve yeşil renkte üretilebilen floresan etiket nedir? Floresan etiketin zemini kendisinden boyalıdır. Maliyeti ise %50 fazladır. Canlı renkleriyle dikkat çeker.

Plastik Bazlı Etiketler Nelerdir?

Plastik bazlı etiketler ile kağıt bazlı etiketler arasında fark bulunmaktadır. Plastik bazlı etiketlerin dayanıklılığı kağıt bazlı etiketlere oranla daha fazladır. Dayanıklı olması sayesinde genellikle sanayi, kozmetik ve kimya sektöründe kullanılmaktadır. Plastik bazlı etiketler de kendi içerisinde sınıflara ayrılmaktadır. Plastik bazlı etiket çeşitleri arasında lazer yazıcı etiketler, kırılgan etiketler, şeffaf etiketler gibi farklı etiket çeşitleri bulunmaktadır.

Lazer Yazıcı Etiket

Lazer yazıcı etiket, barkod yazıcı etiket çeşitlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Lazer yazıcı etiket için kullanılan kağıtlar silinmezlik garantisi vermektedir. Bu etiket türü diğer türlere oranla oldukça dayanıklıdır. Plastik bazlı etiket çeşitlerinden biri olan lazer yazıcı etiketler en çok tercih edilen etiketlerden biridir.

Kırılgan Etiket (Güvenlik Etiketi)

Kırılgan etiket, özel bir etiket hammaddesidir. Bu etiket türü ribon baskı için uygundur. Güvenlik etiketi olarak kullanılan kırılgan etiketler herhangi bir kuvvet uygulandığında kırılarak dağılmaktadır. Bu etiket aynı zamanda garanti etiketi olarak da kabul edilebilir. Teknolojik ürünlerin üzerinde kullanılan kırılgan güvenlik etiketi sayesinde ürünlerin tamir garantileri takip edilmektedir.

Japon Akmaz Etiket

Japon akmaz etiket, yıkama talimatının basıldığı ürünlerin üzerinde kullanılmaktadır. Yapışkanlı ve yapışkansız olmak üzere iki gruba ayrılır. Japon akmaz etiket nerelerde kullanılır? Japon akmaz etiket genellikle tekstil sektöründe kullanılmaktadır.

Şeffaf Etiket

Şeffaf etiket, plastik bazlı etiketler arasında yer almaktadır. Görünüm olarak opak etiketlerden farklıdır. Fakat yapı olarak özellikleri aynıdır. Şeffaf etiketlerde etiketin yüzeyi ve zemini görünmektedir. Isı, ışık ve neme karşı dayanıklı olan şeffaf etiketler farklı alanlarda kullanılabilir. Şeffaf etiket nedir ve diğer etiketlerden farkı var mıdır? Şeffaf etiketleri diğer etiketlerden ayıran önemli bir özellik vardır. Etiket üretiminde kullanılan malzeme şeffaf olduğu için baskı makinesinde görülmemektedir. Bu nedenle etikete öncelikle kılavuz baskısı yapılmalıdır.

Opak Etiket

Opak etiket sert bir yapıya sahiptir. Opak etiket kağıdı plastik bazlı etiketler arasında yer aldığı için dayanıklı yapıya sahiptir. Esneme payı olmayan etiket bu sayede kolay yırtılmaz. Pp opak etiket diğer etiketlere göre yüksek maliyetlidir.

Silvermat Etiket

Plastik bazlı etiketler arasında yer alan silvermat etiket, ısıya dayanıklı etiket türüdür. Bu etiket türü hem ısıya hem de soğuğa karşı dayanıklıdır. Etiketlerin iki yüzeyi mat ya da parlak gri renktedir. Bu etiket çeşidi özel yapışkanlı bir yapıya sahiptir. Yırtılmayan PVC özelliğine sahip etiket uzun ömürlüdür. Silvermat etiket özellikleri arasında etiketin yapışkanlığının uzun süre korunması yer almaktadır.

Void (Güvenlik Etiketi)

Özel etiket türü olan void, oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Void güvenlik etiketi olarak kullanılan etiket türü yırtılmaya karşı yüksek dayanıklılık sağlamaktadır. Void etiket herhangi bir yüzeye yapıştırıldığında güçlü bir şekilde yüzeyde kalır. Etiket yüzeyden çıkarıldığında ise yüzeyde iz kalır. Bu etiket türü genellikle teknik servis sektörü içerisinde kullanılmaktadır.

Data Polietilen Etiket

En dayanıklı etiket türü olan data polietilen etiket, pürüzsüz yüzeye sahiptir ve daha serttir. Aynı zamanda etiketin yüzeyi mattır. Etiket çok zorlanmadığı sürece yırtılma ve esneme payı bulunmamaktadır. Data polietilen etiket ısıya, ışığa ve neme karşı oldukça dayanıklıdır.

Filmictyre Etiket

Filmictyre etiket, sert malzemelerden yapılmıştır. Zorlanma olmadığı sürece yırtılmaz ve yapısını korur. Farklı kullanım alanlarına sahip olan etiket türü kolaylıkla kullanılmaktadır. 

Mat Polipropilen Etiket

Plastik bazlı etiketler grubunda yer alan bu etiket türü mat görünümlüdür. Mat yüzey ile kolay kullanım imkanı sunan etiket türü, opak pp etiket türü ile benzer. Mat pp, mat olan yüzeyi ile barkod okuyucular tarafından kolay algılanmaktadır. Mat polipropilen etiket, açık alanda ve ışık kullanımının yüksek olduğu alanlarda kullanım için uygundur. PP etiketler piyasada az bulunsa da kullanım alanına uygun özelliklerde üretilebilir.

Yorum Yazın

× WP