TOP
etiket baskı tasarımı nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir?

Etiket Tasarımı Nasıl Yapılır ve Püf Noktaları Nelerdir?

Etiketler, özellikle market raflarında müşteri bekleyen ürünlerin rakiplerinden ayrılarak dikkat çekmesini sağlamak için önemli birer araçtırlar. Çok farklı alanları olan etiketlerin günümüzdeki en önemli görevi budur. Reklam ve pazarlama alanları ile başta psikoloji ve sosyoloji bilimlerinin iç içe geçmesiyle zaman içerisinde etiket tasarımı ve etiket baskısı süreçleri de değişime uğramıştır.

Psikoloji ve sosyolojinin pazarlama ve reklam içerisinde varlığı genellikle “insanları ürünlere yönlendirme” ile ilişkilendirilmektedir. Ancak renklerin insanlarda uyandırdığı hisler, nesneler arasında mesafelerin insanı nasıl hissettirdiği, kullanılan fontların ve boyutlarının değişikliği gibi birçok detay bulunmaktadır. Bundan dolayı etiket tasarımı bir sanat olduğu kadar matematiksel kuralları olan bir bilimdir.

Etkileyici grafik tasarım bir etiket için olmazsa olmaz gibi gözükse de ürünle uyumlu bir etiketin tasarlanması için ürünün ve ürünün hitap ettiği kitlenin iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Bu soruların cevaplandırılmasından sonra “etikette neler bulunur?” sorusu sorularak, etiket üzerinde marka ve logodan başka hangi bilgilerin yer alacağının listesi yapılmalıdır.

Bazı sektörlerde, ürünlerin etiketlerinin üzerinde olması gereken bazı bilgiler vardır. Bu bilgileri tam ve doğru olarak temin edildiğinden emin olunmadan tasarım işlemine başlanması, ileride yeni veriler eklenmesi gerekeceğinden tasarım işinin uzamasına, etiket baskı aşamasına geç geçilmesine yol açabilecektir. Standart bir etikette,

  • Ürünün adı,
  • Üreticinin tam ismi ve resmi adresi,
  • Üretim izni tarihi ve nosu,
  • Muhafaza ve kullanım bilgileri bulunmaktadır.

Ancak, gıda, temizlik, elektronik gibi ürünlerin etiketlerin üzerinde farklı bilgiler bulunması zorunlu olabilmektedir. Bunlar örnek olarak Türk Gıda Kodeksi gibi farklı yönetmeliklerde belirtilmiştir.

Basılacak etiketlerin kalitesi genel olarak basılacak materyal ve baskı makinelerinin kalite ve özellikleriyle sınırlı olsa da tasarım sırasında öğelerin yerleştirilmesi, renklerin seçimi konular hayati önem taşır. Baskı ve matbaa sektöründe herkesin bildiği gibi bilgisayar ekranında gözüken ile ilk baskıda alınan çıktı birbirini büyük ihtimalle tutmayacaktır. Renklerin tutması için baskı makinesinin birkaç kez deneme baskısı yapması gerekmektedir.

Profesyonel Görünüme Sahip Bir Etiket Tasarlamak İçin 8 İpucu

Daha önce söylediğimiz gibi etiket tasarlamak bir sanat olduğu kadar bir bilimdir. Bundan dolayı “etiket nasıl tasarlanır?” sorusunun net bir cevabını vermek çok doğru olmaz. Yapılan her tasarımı bir prototiptir. Ancak tasarım işlemine başlamadan önce müşteriye daha önce gerçekleştirilmiş olan ve piyasada bulunan etiket tasarım örnekleri ile danışmak, müşterinin ne istediğini anlamak açısından bizim için önemli bir yöntemdir.

Olası En İyi Araçları Kullanın

Piyasada etiket tasarımı için kullanılabilecek birçok araç ve program bulunmaktadır. Özellikle online etiket tasarlama programları evlerde ve ofislerde ihtiyaçları karşılayacak ücretsiz etiket tasarımı çözümleri olarak dikkat çekmektedir. Bu araçlar ücretli tasarım programları yanında çok basit kalmaktadırlar ve ortaya çıkan sonuçlar profesyonel baskılar almaya uygun değildir.

Adobe Creative Suite, sahip olduğu Illustrator, InDesign, Photoshop gibi araçlarla her türlü yaratıcılık gerektiren işin profesyonel kalitede gerçekleştirilmesine izin vermektedir. Avery ve Canva gibi servisler kuvvetli araçlar sunmakla beraber, bu platformları kullanarak hazırladığınız etiketlerin basılmasını istediğiniz zaman, deneme baskılarını göremeyeceğinizden dolayı yurtdışından ekstra maliyetle gelecek etiketlerin istediğiniz gibi olmadığını anlamanız çok geç olabilecektir.

Bunun dışında Label Maker Pro, Label Maker Creator, Label Templates for Pages, Maestro Label Designer ve Label Factory Deluxe 4 programları ev ve ofis kullanıcıları için oldukça yeterli olsalar da tasarımcılara birçok konuda esneklik vermediklerinden dolayı profesyonel tasarım işlerinde tercih edilmezler.

En Önemli Bilgileri Ekleyin

Etikette yer alan bilgilerin, tasarımın öğesi olduğunu bu yüzden çok önemli olduklarını ve ürünlere göre bazı bilgilerin etikete mutlaka eklenmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Şık tasarım ve sade görünüm markanın imajını olumlu yönde etkilerken, ürün satışlarının da artmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı etiket tasarımı yapılırken marka bilgileri ve ürün bilgilerinin yanında çok fazla öğe kullanılmaması, renk geçişlerinin minimuma indirilmesi genelde uygulanan bir tasarım ilkesidir.

Bazı sektörlerde etiket üzerinde etiket bilgileri bulunması da zorunludur. Etiketin basıldığı malzeme türü, kullanılan boya türü gibi bilgilerin bulundurulması yasal olarak istenebilmektedir.

Ürün Paketleme Hakkında Düşünün

Ürün ambalajı etiket tasarlarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Ambalaj etiketleme sırasında ambalajın hammaddesi, etiketin yapıştırılması için kullanılacak yapıştırıcının seçimi için önemliyken, ambalajın biçimi, rengi ve etiketin yer alması istenilen pozisyon tasarım sürecinde çok önemlidir. Piyasaya sürülen ürün boyutu ve ürün şekli bilgilerini aldıktan sonra başlanabilecek bir süreçtir ve büyük özen ve dikkat gerektirir.

Bu noktada biz ambalaj etiketi tasarlarken müşterilerimizden boş ambalaj da göndermelerini de rica ediyoruz. Boş ambalajlar aynı zamanda etiket formu konusunda uygulamalı çalışmalar yapmamıza da imkân sağladığı için çalışmalarımızın hızını önemli ölçüde hızlandırmaktadır.

Ürünlerin grup halinde kutulanacağı gerçeğini tasarım yaparken dikkate alın. Etiketin ürün kutuya konurken ya da kutudan alınırken temas edilmeyecek şekilde konumlandırılmasına dikkat edilmesi, ürünün kayıp düşme ihtimalini azaltmaktadır.

Tutarlı Bir Marka Logosu Kullanın

Hazırda kullanılan bir marka logosu varsa, ürün etiketi hazırlarken mutlaka bunu kullanıyoruz. Müşterimizden edindiğimiz logo dosyası çok eski bir programla hazırlanmış, vektörel olmayan veya çok düşük çözünürlükte ise orijinaline uygun baştan yaparak etiket tasarımı için kullanıyoruz. Etiket üzeri kullanılacak bütün görselleri mümkün olan en yüksek çözünürlüklerde çalışıyor ve farklı platformlarda çalışılmaya izin verecek en geçerli formatlar kaydediyoruz.

Açık ve Okunabilir Olun

Ürün etiketi müşteriyi ürüne çeken en önemli detaylardan biridir. Mağaza rafları, müşterilerin aradıkları ürünleri daha rahat bulabilecekleri şekilde tasarlanırlar. Etiketin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Ürün adınız ne kadar iyi seçilmişse seçilmiş olsun, iyi tasarlanmış ve rahat okunan bir isim etiketi olmadan müşterinin ürünü seçme ihtimali azalacaktır. Aynı şekilde kalabalık bir etiket tasarımı potansiyel müşterileri üründen uzaklaştıracaktır.

Akıllı Yazı Tipleri Kombinasyonu Kullanın

Etiket yazıları hazırlanırken farklı yazı tipleri kullanılmalıdır. Tek yazı tipi kullanılması, tasarımın kalanı ne kadar hareketli olursa olsun sıkıcı bir etki yaratacaktır. Bunun yanında kullanılacak yazı tiplerinin de birbirleriyle yakın olması gerekmektedir. Buradaki tek istisna, logo üzerinde yer alan yazılardır.

Yeterli Beyaz Boşluk Bırakın

İnsan gözü bir şeylere bakarken ve incelerken boşluk görme ihtiyacı duyar. Fotoğrafçılıkta “hareket boşluğu” olarak adlandırılan bu durum, tasarımda beyaz boşluk olarak geçmektedir. Beyaz boşluk, bırakılan boşluğun rengini tarif etmez. Gözün rahatlayabileceği, dinlenebileceği boşluk olarak özetlenebilir ve kartvizit ile etiket tasarımlarında mutlaka uygulanması gereken bir tasarım ilkesidir.

En Az Bir Dekoratif Öğe Ekleyin

Etiket tasarımı görsel bir iştir. Müşterilerin etikete daha fazla bakması ve etiket üzerinde bulunan yazıların yanında tasarım öğelerini de incelemeleri, gözlerinin meşgul tutulması, etiket tasarlama işi yapılırken istenen bir durumdur. Bunun gerçekleştirilmesi için etiket üzerinde, tasarımın ana unsurlarından biri olarak, dekoratif öğelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yorum Yazın

× WP