TOP
cepli dosya

Cepli Dosya

İş hayatında firmaların hayatta kalabilmesi, hedeflediği kazanca ve müşteri kitlesine sahip olabilmesi için kendi tanıtımlarını yapmak amacıyla pek çok alternatif yol izlemektedirler. Bu alternatif yollardan bir tanesi ise çeşitli yerlere reklam vermektir.

Bu reklam araçları içerisinde firmaların müşterilerine teklif verirken veya kendilerini anlatırken ilk tanışmada verdikleri, içinde teklif olan antetli kağıtların ( firmanın logo ya da kendisini anlatan yazıların olduğu özel tasarım kağıtlar ) ve firma hakkında CD’lerin, bilgilerin olduğu dosyalara cepli dosya denilmektedir.

Cepli doya baskı işlemi sırasında iç kapakta iş yerinin CD, kartvizit, evrak ya da kâğıtları düşürmeyecek bir cep eklenerek piyasaya sunulmaktadır. Dosya baskı sırasında malzemeler içerisinde genellikle kalın kâğıtlar kullanılmaktadır.

Cepli Dosya Nedir?

Cepli dosya aslında isminden de anlaşıldığı üzere içerisinde iş yerlerinin CD, kartvizit, evrak gibi firmayı simgeleyen logoların ve bilgilerin olduğu sunum dosyası olmaktadır. Firmaların arzu ettikleri takdirde matbaa tarafından içine de ek olarak baskı yapılabilmektedir. Firma tarafından istenilen bu talep maliyet olarak da istenilen ücreti arttırmaktadır. Kapaklı dosya olmasından dolayı genellikle firma hakkında tüm bilgiler dosyanın kapak kısmındadır.

Cepli Dosya Ölçüleri

Cepli dosya basım işlemi kalın kâğıtlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Standart cepli dosya ölçüleri ise evrak çantalarına kolaylıkla sığabilmesi dikkat edilerek bu ebatlar üzerinden cepli dosya boyutu hesaplanmakta ve basılmaktadır.

Cepli sunum dosyası ölçüleri olarak;

  • 23 cm x 33 cm – Kapalı Ebat
  • 47,6 cm x 37,4 cm – Açık Ebat olarak belirlenmektedir.

Cepli dosya tasarım ölçüleri özel kesimli olursa da;

  • 21,8 cm x 30,5 cm – Kapalı Ebat
  • 46 cm x 33 cm – Açık Ebat olarak da belirlenebilmektedir.

Belirlenen ölçülerden sonra işlem tasarım konusuna gelmektedir. Firmalar için kurumsallığın ön planda olması çok önemlidir. Bu durum için de cepli dosyaların firma logosunu ya da amblemini taşıması gerekmektedir. Bazı firmalar ölçüleri belirlenen cepli dosyanın üzerine baskı işlemini kendileri tarafından tasarlanmakta ve bizlere getirmektedir. Bazı firmalar da bu tasarımı basım yapan firmalar üzerine devretmektedir.

Cepli Dosya Fiyatları

Firmaların adeta yüzü niteliğinde olan cepli dosyalar iş hayatı içerisinde sık talep gören bir konu olmaktadır. Bizler de sizleri daha iyi tanıtabilmek amacı ile kalitenizi yansıtmayı kendimize görev bildik ve cepli dosya hizmetini bünyemize kattık. İş hayatı içerisinde bu kadar sık adı geçen ve kullanıma sahip olan cepli sunum dosyası fiyatları son derece değişkenlik gösterebilmektedir. Sebebi ise baskı esnasında kullanılacak kâğıdın özellikleri, kâğıdın tek yönüne ya da çift yönüne baskı yapılıp yapılmayacağının belirlenmesi, dosya ölçüleri gibi pek çok hususlar ücret kısmının belirlenmesinde rol oynamaktadır. Cepli dosya örnekleri içerisinde yer alan a4 cepli dosya fiyatları da yine aynı unsurlardan dolayı fiyat konusunda değişkenlik göstermektedir.

Bizler bu sektör içerisinde kapaklı cepli dosya fiyatları arasından sizlere en uygununu sunmaya çalışıyoruz. Sektör içerisindeki en kaliteli ve en güvenilir hizmeti ayrıca cepli dosya baskı fiyatları olarak da en uygununu sizlere sunabilme konusunda işimize son derece özen gösteriyoruz.  Cepli karton dosya fiyatları konusunda bilgi almak ve işçiliğimizi yakından görmek isterseniz sizleri işletmemize bekleriz.

Cepli Dosya Örnekleri

Cepli dosyaların pek çok çeşitleri olmaktadır. Bu çeşitler içerisinde örnek olarak sayabileceklerimiz içerisinde;

  • Doğal kâğıt, organik kâğıt olarak da tabir edildiğinde aklımıza ilk gelen kâğıt çeşidi olan kraft cepli dosya
  • Firmaların genellikle antetli kağıtların içerisine yerleştirilmesinde kullanılan a4 cepli dosya ve a5 cepli dosya
  • Plastik cepli dosya
  • Ayrıca kuşe cepli dosya yer almaktadır.

Cepli Dosya Tasarım Şablonları

Cepli dosya tasarımı yapılırken gerekli noktalara dikkat edilmeli, her bir ayrıntısı özenle düşünülmeli aynı zamanda incelenmeli, cepli dosya vektörel hesaplamaları dikkatli bir şekilde yapılmalı ve işveren ile sürekli iletişim halinde olunması gerekmektedir. Çünkü tasarım şablon oluşturmanın en temel evresi olmaktadır.

Cepli dosya tasarımı vektörel olarak yapılmaktadır. Vektörel olarak yapılması sonucunda da milimetrik detaylara sahip tasarımlar ortaya çıkarılabilmektedir. Tasarım işleminde her bir nokta çok önem arz etmektedir. Vektörel olması gibi önem arz eden bir diğer husus ise bıçak izi olmaktadır. Cepli dosya bıçak izi bir kesim aşamasında sınırların ayırt edilebilmesi, bir şablon olarak daha önceden belirlenmesini ifade etmektedir. Kesim aşamasında başta özel kesim gerektiren tasarımlarda sınırlar oldukça önemli olmaktadır.

Cepli dosya tasarım işlemleri içerisindeki bir diğer konu ise mockup olmaktadır. Mockup, herhangi bir ürün ya da içeriğin örnek modelleme dosyası olmaktadır. Bu sayede içerikler değiştirilmesine karşın model kaybedilmeden defalarca farklı amaç için kullanıp farklı çalışmalar meydana getirilebilmektedir. Daha kaliteli ve marka imajı yüksek olan görsel çalışmalar ortaya çıkarmak için kullanılmaktadır.

Cepli dosya mockup işlemi de prototiplerden önce gelen son aşama olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada tasarımın her yönüyle nasıl duracağı, nasıl görüneceği belirlenmektedir. Bu sayede gözden kaçma ihtimali olan ya da oluşabilecek soru işaretlerinin hepsinin önüne geçilmektedir. Amacımız sizler için en muazzam cepli dosya sunum hizmeti sunabilmektir.

Cepli Dosya Tasarımı Nasıl Yapılmaktadır?

Kapaklı dosya nasıl yapılır diye düşünenler için şunu belirtmek gerekir ki dosya tasarımı için hayal gücünün sınırları kadar geniş seçenekler karşımıza çıkmaktadır. Dilerseniz kendi tasarımlarınız ile dilerseniz de sizler için sunduğumuz tasarımlar ile kurumsal kimliğinizi yansıtabilirsiniz.

Tasarımdan sonra dijital ortamda gerçekleşen ön izlemeler sırasında baskı işlemi gerçekleşmeden önce sizlere çeşitli şablonlar halinde kaynak dosyaların tarafınıza teslimi yapılmaktadır. PSD ( Adoba Photoshop ) ve Aİ ( Adobe Illustrator ) formatlar en sık kullanılanlar olmaktadır. Cepli dosya yapımı ai ile farklı ölçüler rahatlıkla yakalanıp, milimetrik hesaplarla şablonlar oluşturulmakta ve bütün detaylar ayrıntılı görülebilmektedir. Cepli dosya yapımı psd şablonunda da tasarımlar şablon ölçüleri kullanılarak yapılabilmektedir.

 Firmamız sizler için dilediğiniz görseli dilediğiniz ölçülerde sizler için hazırlıyor ve kurumsal kimliğinize katkı sağlayabilmek için büyük bir titizlik içerisinde çalışmaktadır. Tamamen bu işe hâkim olan çalışma ekibimiz ile firmanızı yansıtabilecek en doğru tasarımlarla müşterilerinizi sizlerle buluşturuyoruz.

Yorum Yazın

× WP